Кой претендира за ключови постове в администрацията на Доналд Тръмп

Подбират се хора, които са лоялни, чиито възгледи съответстват на идеите на новия президент и не им противоречат, както често се случваше по време на първия му мандат в Белия дом

Доналд Тръмп и Марко Рубио
Доналд Тръмп и Марко Рубио Източник: AFP

Членове на екипа на Доналд Тръмп, който спечели изборите, съставят кратки списъци с кандидати за постове в неговата администрация. В нея се избират хора, които са лоялни, чиито възгледи съответстват на идеите на новия президент и не им противоречат, както често се случваше по време на първия му мандат в Белия дом.

 

Секретар
Преди няколко седмици на вечеря с консервативни членове на Конгреса Робърт О'Брайън, член на предизборния щаб на Тръмп и негов бивш съветник по националната сигурност, посочи няколко кандидати за ръководни позиции в кабинета, пише Politico, позовавайки се на служител на Конгреса, който е присъствал там. Сенаторите Марко Рубио и Бил Хагърти, както и Ричард Гренел са претенденти за поста държавен секретар. По време на първото президентство на Тръмп Хагърти беше посланик в Япония, а Гренел беше посланик в Германия, както и изпълняващ длъжността директор на националното разузнаване.

 

По време на президентството на Джо Байдън Гренел играеше ролята на нещо като държавен секретар в сянка, срещайки се от името на Тръмп с крайнодесни политици в Централна Америка, Източна Европа и други региони, отбелязва Financial Times. За външната политика на новия стар президент Гренел каза пред вестника: "Предсказуемостта е ужасно нещо. Разбира се, другата страна (враговете на Америка) иска предсказуемост. Тръмп е непредсказуем".

 

Според него западноевропейските съюзници на САЩ са "заседнали" в остарели подходи, опитвайки се да намерят решения на международните проблеми, например чрез Съвета за сигурност на ООН. "ООН може да е важна, но не е единственият инструмент и понякога не е особено полезен. По-вероятно е да влезем в коалиции с хора, които искат да постигнат нещо", каза той. Тръмп, според Гренел, вече е показал, че знае как да урежда конфликти, като поставя страните на масата за преговори: "Той го правеше през цялото време. Араби и израелци, руснаци и украинци ще бъдат следващите".

 

Гренел, заедно с Тръмп, се срещна с Володимир Зеленски в края на септември, когато той посети Съединените щати и представи своя "план за победа". Гренел също е възможен претендент за поста съветник по националната сигурност, отбелязва The Wall Street Journal.

 

Заместник-председателят на сенатската комисия по разузнаването Рубио също смята, че е време да се сложи край на войната в Украйна и за това "не е нужно да сте фен на Путин". "Украинците бяха невероятно смели и силни, но в крайна сметка това, което финансираме, е патова война, която е време да приключим", каза той пред NBC след изборите.

 

Хагърти обяснява подхода на Тръмп към международните отношения с принципа на реципрочност: "Ако сте наш търговски партньор, трябва да търгувате при взаимноизгодни условия. Тръмп се фокусира върху реципрочността през цялото си време (като президент) и го обсъжда с мен: необходимо е нещо драматично, за да привлечем вниманието на страните, с които търгуваме". Такива драматични стъпки ще трябва да бъдат предприети, защото Тръмп има само четири години, за да обърне радикално хода на събитията в полза на Америка, каза Хагърти.

 

Министър на отбраната
Сенатор Том Котън се кандидатира за поста министър на отбраната, според О'Брайън. WSJ, позовавайки се на екипа на Тръмп, също така назовава бившия държавен секретар Майк Помпео, на когото Тръмп благодари по време на победната реч в сряда, самия О'Брайън и няколко други кандидати, включително Майк Уолц.

 

Уолц, един от основните републикански говорители по темата за националната сигурност в Камарата на представителите, обясни пред FT как Тръмп може да принуди Путин към мир: "Президентът много добре разбира как да упражнява натиск, а ние имаме огромен лост за икономически натиск върху Русия. Първата стъпка ще бъде увеличаване на производството на петрол в САЩ. Наводняваме света с по-евтини, по-чисти американски петрол и газ и сваляме цените".

 

Защо частните американски компании биха искали да намалят печалбите си в същото време, Уолц не обясни. Друга възможна роля за него е директор на националното разузнаване. Помпео може да настоява за уреждане на украинския конфликт, което няма да изглежда като руска победа, отбелязва WSJ.

 

Министър на финансите
Тръмп обсъди назначаването на двама милиардери инвеститори, които активно финансираха кампанията му, Скот Бесент от Key Square Capital Management и Джон Полсън, който управлява хедж фонд на негово име, за министър, отговарящ за икономиката и бюджета. И двамата подкрепят налагането на вносни мита (Тръмп заплашва да ги увеличи на 60% за стоки от Китай и 20% за всички останали страни), но ги представят като важен инструмент за преговори, предназначен да извлече отстъпки от търговските партньори.

 

Бесенд действаше като икономически съветник на Тръмп по време на предизборната кампания. В  интервю  за FT той нарече обещаните от Тръмп тарифи "максималистка" заплаха, която може да бъде променена по време на преговорите: "Това е ескалация в името на деескалацията". Той възнамерява да въведе тарифи постепенно, така че инфлационните последици, които възникват с течение на времето, да бъдат компенсирани от деинфлационни мерки като дерегулация.

 

Според Bloomberg Economics въвеждането на максимални мита ще намали БВП на САЩ с 0,8% и ще доведе до увеличение на цените с 4,3% до 2028 г., ако Китай отвърне на удара.

 

Източник: The Moscow Times

Още от "Светът"

Последни новини

Най-четени