Великобритания привика руския посланик и санкционира двама души за продължителен, но неуспешен опит за намеса в политиката ѝ от страна на руски кибершпиони, съобщава Ройтерс.
Хакерска група, наречена "Студената река" от изследователи по киберсигурност, която оперира от името на Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ), в продължение на няколко години е била насочена към британски политици, журналисти и организации с нестопанска цел, посочват от британското външно министерство.
"Към днешна дата мога да потвърдя, че руските федерални служби за сигурност - ФСБ, стоят зад продължителни усилия за намеса в нашите демократични процеси", заяви парламентарният заместник държавен секретар Лео Дохърти пред депутатите.
"Техни мишени са високопоставени лица и организации, като групата има ясно намерение, чрез получена информация да се намеси в британската политика", допълни той.
До момента Москва не е коментирала тези твърдения, но тя редовно отхвърля обвиненията в кибершпионаж като фалшиви клевети от страна на Запада.
Групата, известна още като "Калисто" или "Звездна виелица", беше обвинена и че стои зад изтичането на лични имейли, принадлежащи на бившия британски шпионин Ричард Диърлав през 2022 г. През януари тази година беше съобщено, че "Студена река" е атакувала три лаборатории за ядрени изследвания в Съединените щати.
Доклад, основаващ се на интернет записи и изследвания от петима експерти по киберсигурност, разкри, че голяма част от цифровата инфраструктура, използвана от хакерската група, е създадена от 36-годишен ИТ работник на име Андрей Коринец в град Сиктивкар в Северна Русия.
Самият Коринец - едно от двете лица, които Великобритания ще санкционира, заяви, че не знае за каквито и да било мерки срещу него, нито защо такива санкции биха били предприети.