Лондон разреши на Вашингтон да обжалва решението Джулиан Асандж да не бъде екстрадиран в САЩ

През януари по-ниска британска съдебна инстанция отхвърли искането на САЩ за екстрадиция на Асандж

Джулиан Асандж
Джулиан Асандж Източник: Instagram
Върховният съд на Великобритания разреши на американското правителство да обжалва решението основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж да не бъде екстрадиран в САЩ, съобщи Асошиейтед прес. Основателят на "Уикилийкс" е издирван от американското правосъдие по обвинения в шпионаж. В разпространеното днес съобщение се посочва, че ще бъде насрочено касационно дело, но не се уточнява датата.
 
През януари по-ниска британска съдебна инстанция отхвърли искането на САЩ за екстрадиция на Асандж, за да бъде съден за публикуването преди десетина години на голямо количество секретни военни и дипломатически документи. Тогава съдът мотивира решението си с хуманитарни причини, а именно, че подсъдимият вероятно ще се самоубие, ако бъде поставен в тежките условия на американските затвори. Но съдията Ванеса Барейцър постанови Асандж да остане под стража до евентуално обжалване и заради вероятността да избяга, ако бъде пуснат на свобода.
 
Асандж се укриваше в продължение на седем години в посолството на Еквадор в Лондон, за да избегне екстрадиране в Швеция, където е издирван за изнасилване и сексуално посегателство. През ноември 2019 г. Стокхолм сне тези обвинения поради изтекла давност. Но прокурори от САЩ са изготвили срещу Асандж 17 обвинения в шпионаж и едно за злоупотреба с използване на компютър. Ако бъде признат за виновен по всички точки, 50-годишният австралиец може да получи присъда до 175 години затвор.

Още от "Светът"

Фон дер Лайен: Поздравления, България! Може да се гордеете с постигнатото!

Еврото ще донесе ползи за българския народ, като улесни плащанията и пътуванията. То ще даде нови възможности за българския бизнес и допълнително ще подсили гласа на България в Европа

Прочетете повече прочетете повече

"Добре дошла, България" грейна върху сградата на ЕЦБ във Франкфурт

Светлинното шоу ще бъде прожектирано върху стъклената фасада на седалището на ЕЦБ във Франкфурт, където всяка вечер в продължение на десет дни ще бъде изписано приветствието към страната ни

Прочетете повече прочетете повече

ЕС предупреди Китай за военните учения около Тайван

Припомняме, че Китай изстреля ракети в морските пространства северно и южно от Тайван и разположи нови десантни кораби, бомбардировачи и разрушители във втория ден на най-мащабните си военни учения досега

Прочетете повече прочетете повече

САЩ отмениха санкциите си срещу бившата заместник-председателка на "Сбербанк" Александра Бурико

Бурико бе сред членовете на борда на директорите на "Сбербанк", които напуснаха финансовата институция малко след началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г.

Прочетете повече прочетете повече

Ръководителят на Мюнхенската конференция по сигурността защити поканата за представители на "Алтернатива за Германия"

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс остро разкритикува изключването на "Алтернатива за Германия" в остра реч на последната конференция по сигурността в Мюнхен

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени