Лондонският съд (London's High Court) е запорирал имущество на "криптокралицата" Ружа Игнатова и свързани с нея, съобщи BBC. Ограничението е наложено по искане на група инвеститори в криптовалутата OneCoin, която се оказа измамна схема.
Освен имуществото на Игнатова е запорирано и това на още седем души, сред които съоснователят на OneCoin Себастиан Грийнууд, бизнесмените Кристофът Хамилтън и Робърт Макдоналд, заподозрени, че са участвали в схеми за изпиране на парите, придобити чрез измама по линия на криптовалутата.
Наложени са ограничения и върху имуществото на две компании от остров Гърнси, през които Игнатова си е купила апартамент за 13.5 млн. паунда и второ жилище за близо 2 млн. паунда, което е било ползвано от личния ѝ охранител.
Под ударите на съдебната заповед попадат и още няколко души, брокери на криптовалутата, които са набирали инвеститори. Самите брокери също може да се окажат пострадали от схемата, подчертава BBC.
Жалбата до съда е внесена от група от около 400 пострадали от схемата OneCoin. Начело е шотландката Дженифър Маккадам, която твърди, че е инвестирала 200 хил. паунда.
"Аз съм пряк свидетел как тази измама разруши живота на толкова много хора. Историите на пострадалите са сърцераздирателни, а финансовият колапс, в който изпаднаха, е непоносим", казва Маккадам.
Според изчисления на BBC само хора от Великобритания, инвестирали в OneCoin, са изгубили над 100 млн. паунда. Игнатова остава в неизвестност.
Наскоро американският посланик у нас Кенет Мъртън обяви, че САЩ дават 5 млн. долара награда за информация, която би довела до ареста ѝ. Криптокралицата е неизвестност от 2017 г., когато са ѝ повдигнати първите обвинения в САЩ. За последно е видяна в Атина.
През изминалите години многократно са изразявани съмнения, че Игнатова може би не е сред живите. Слухове я свързват с видни представители на българския ъндърграунд като Христофорос Аманатидис-Таки. OneCoin e основана през 2014 г.
В следващите три години криптовалутата успява да привлече милиони инвестиции с обещания за голяма възвращаемост.
Според разследващите обаче системата е действала на принципа на пирамидата – печалбите не са идвали от инвестиции, а от привличане на нови хора, които да дават пари. И към момента Игнатова продължава да фигурира в списъка на ФБР с издирвани лица.