Лукашенко: Беларус може да се превърне в единна военна база с Русия

През последните три години Беларус е подложена на безпрецедентен натиск от страна на Кремъл за създаване на "съюзна държава"

Александър Лукашенко
Александър Лукашенко Източник: Twitter

Беларус може да стане "единна военна база с Русия" при "случай на необходимост", заяви беларуският президент Александър Лукашенко в интервю за CNN. На въпрос дали страната му няма да се превърне в западен форпост на Русия, той отговаря, че всъщност Беларус отдавна е форпост на "Съюзната държава Беларус и Русия".

 

"У нас по това западно направление фактически е създадена единна армия. Единна въоръжена формация, в осовата на която е беларуската армия. И в случай на конфликт - ние не го крием - всички разположени на запад части на въоръжените сили та Русия ще ни подкрепят. Не ви плаша. Просто ви напомням това, за което говорим постоянно", коментира Лукашенко.

 

По думите му, при наличие на заплаха, в рамките на месец може да бъде създаден форпост. "Ако се наложи, Беларус ще се превърне в единна база на Беларус и Русия. Военна база. За да се противопоставим на агресия от ваша страна, ако внезапно вие се решите на такава стъпка, или ако го направят отделни съседни държави. Трябва ясно да го разберете", добавя Лукашенко.

 

На 13 септември той заяви, че смята да разположи на границата с Украйна руски зенитни ракетни комплекси C-400. На 27 септември Лукашенко заявил, че се е споразумял с президента на Русия Владимир Путин за общи действия срещу Украйна. Според него, на украинска територия фактически" се създават бази на НАТО.

 

През последните три години Беларус е подложена на безпрецедентен натиск от страна на Кремъл за създаване на "съюзна държава", което де факто би било поглъщане на беларуската държава от Русия. Лукашенко нееднократно отклоняваше аспирациите на Москва, но при нестихващите протести срещу неговото управление демонстрира готовност за сближаване с Кремъл.

 

Той нееднократно отправяше предупреждения, че "руснаците се държат варварски" и третират беларусите "като васали", както и че "може да разкъсат страната като Украйна". След множеството данни за фалшификации на изборите през миналата година, обявената от него победа на вота за държавен глава не беше призната от опозицията и от редица страни по света. Последваха масови протести и репресии от страна на властите. Изправен пред риска да загуби поста си, Лукашенко предпочете да приеме условията на Москва.

Още от "Светът"

Окончателно: Сенатът на американския Конгрес одобри помощта за Украйна, Израел и Тайван

Най-големият от четирите законопроекта е този за помощ за Украйна. Той предвижда помощ за Киев в размер на $60,84 млрд., с която украинските сили да продължат борбата си срещу Русия

Прочетете повече прочетете повече

Евродиректива дава достъп до взаимосвързаните регистри на банковите сметки за по-резултатни наказателни разследвания

Различията във форматите при записи за сделки вече няма да бавят анализа на финансова информация, коментира докладчикът Емил Радев

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени