Махат шефа на френското военно разузнаване заради провал по въпроса за руската инвазия в Украйна

Американците казваха, че руснаците ще атакуват, те имаха право

Френско военно разузнаване
Френско военно разузнаване Източник: Wikipedia

Шефът на френското военно разузнаване, генерал Ерик Видо, ще бъде отстранен от поста заради недостатъчно добро представяне на неговата служба по въпроса за руската инвазия в Украйна, предаде Франс прес, като се позова на френски военни източници.

 

Генерал Видо бе назначен на поста на ръководител на Дирекцията на военното разузнаване преди девет месеца. В началото на март след руската инвазия в Украйна началникът на генералния щаб на френските въоръжени сили Тиери Бюркар призна пред в. "Монд", че е имало разминавания в анализите на французите и американците относно евентуална инвазия в Украйна.

 

"Американците казваха, че руснаците ще атакуват, те имаха право. Нашите разузнавателни служби мислеха по-скоро, че превземането на Украйна ще има чудовищна цена и че руснаците имат други опции, за да свалят украинския президент Володимир Зеленски", каза той.

 

Сега като мотиви за отстраняване на ръководителя на военното разузнаване се посочват липсата на добро владеене на проблематиката, по която работи службата и недостатъчното информиране на властите за направените от него наблюдения, предаде БТА.

 

 
 

 

Още от "Светът"

Два руски военни самолета навлязоха за кратко във въздушното пространство на натовския член Литва

В отговор на това испански изтребители "Юрофайтър Тайфун" от въздушните сили за наблюдение на НАТО в района на Балтийско море са излетели бързо и продължават да патрулират района

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: България полага максимални усилия за защита на външните граници на ЕС и борбата с каналджийството

Разговорът се състоя преди днешното заседание на Европейския съвет и събра европейски лидери за обсъждане на общите предизвикателства, свързани с управлението на миграционните процеси, защитата на външните граници на ЕС и задълбочаването на партньорството с трети държави

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков на Срещата на върха на "Берлинския процес": Съвместните проекти за по-добра свързаност допринасят за

Министър-председателят посочи, че като държава-членка на ЕС и съюзник в НАТО, разположена на предната линия, България е твърдо ангажирана с противодействието на споделените заплахи, които засягат Югоизточна Европа

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени