Македонският вицепремиер: Има задължение и България да не се намесва във вътрешните работи на Северна Македония

Политиците не могат да казват на историците какво да правят и какво да  не правят, добави Никола Димитров

Никола Димитров
Никола Димитров Източник: Narodenglas
В Споразумението с България разпоредбата за ненамеса във вътрешните работи е реципрочна. В този смисъл съществува нашето задължение да не се месим в българските вътрешни работи, но има и задължение България да не се меси във вътрешните македонски работи, каза в интервю за RFE вицепремиерът по европейските въпроси на Република Северна Македония (РСМ) Никола Димитров, цитиран от скопския телевизионен канал "ТВ 21".
 
"Много е важно да знаем, ако намерим разбиране, предвид датата на изборите, както президентски, така и парламентарни в България, дали служебното правителство може да даде зелена светлина, да приеме рамката за преговори и да проведе първата междуправителствена конференция, това е от решаващо значение. Второ, за нас македонският език в преговорната рамка е изключително важен въпрос, формулировката за македонския език по отношение на факта, че страната трябва да преведе всичко, целия корпус от европейското законодателство на македонски и да има достатъчен брой преводачи, за да се пише (на македонски), както на всички останали европейски езици," каза Димитров.
 
Тези точки, според Димитров, са контекстът на прилагането на Споразумението за приятелство с България, но общият пакет трябва да включва началото на преговорите, което означава приемане на рамката за преговори, провеждането на първата междуправителствена конференция.
 
"Това, което споменах, е изключително важно за нас, македонският език, македонската идентичност, което е абсолютно наша работа, въпрос на македонския народ. За нас също е много важно процесът на присъединяване да донесе европеизация - дали ще продължим напред към ЕС, ще отворим клъстери, ще изпълним критериите и т.н., зависи от реформите у нас. Не, този процес не може да зависи от неща, които по никакъв начин не са в нашата компетентност, например работата на Историко-образователната комисия. "Ако напредъкът ни в ЕС зависи от историците, тогава този процес е много трудно да се нарече европеизация", каза Димитров.
 
По отношение на работата на Комисията по исторически и образователни въпроси Димитров казва, че това, което могат да направят правителствата, е да създадат положителен климат за безпроблемната работа на историците, но политиците не могат да казват на историците какво да правят и какво да  не правят.
 
Запитан за плана 5 + 1, обсъждан на срещата на върха в Бърдо край Кран, Словения, Димитров каза, че е от решаващо значение дали техническото правителство в България може да изпълни дадено решение, ако се намери такова.

Още от "Светът"

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Дания ще купи от Франция няколкостотин ракети "Мистрал 3", съобщи Елисейският дворец

Дания, която неотдавна отпусна допълнителен бюджет от почти 7 млрд. евро за своята отбрана, обяви също така закупуването на 130 финландски бронетранспортьора "Патрия" за 1,9 млрд. крони (254 млн. евро)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени