Мексиканският залив за САЩ е вече Заливът на Америка

Тръмп преименува и връх Денали в Аляска на Маккинли

Мексикански залив
Мексикански залив Източник: Wikipedia

Смяна на името на Мексиканския залив на Залива на Америка, както и на връх Денали в Аляска на връх Маккинли, бяха едни от първите заповеди на встъпилия за втори мандат като президент на САЩ Доналд Тръмп, съобщи Си Ен Ен.

 

Тръмп също подписа изпълнителна заповед, с която се опитва да сложи край на гражданството по рождение, конституционен въпрос, който трябва да бъде разгледан чрез конституционна поправка или чрез съдилищата. "Гражданството по рождение. Това е голямо нещо", каза той.

 

Заповедта засяга деца, родени след 30 дни от приемането на мярката и ще се прилага в случаи, когато родителите са незаконно пребиваващи в САЩ, и в ситуации, когато майката е временно в САЩ, например с виза, а бащата не е гражданин на САЩ.

 

Заповедта се основава на фразата "под юрисдикцията на съответната страна" в 14-та поправка на Конституцията. В лагера на Тръмп се смята, че децата на незаконни имигранти не са "под юрисдикцията" на САЩ и затова не трябва да получават гражданство. Ясно е, че това действие вероятно ще бъде оспорено юридически и в крайна сметка ще стигне до Върховния съд.

 

В първия ден Тръмп не наложи нови тарифи за вноса от Канада и Мексико, но заяви, че ще направи това от 1 февруари. Тръмп каза, че мисли за 25% ръст на митата върху вноса от северноамерикански съседи. Попитан за вноса от Китай, Тръмп посочи, че задълженията, които той наложи като президент в първия мандат, все още са в сила.

 

Президентът Доналд Тръмп издаде две изпълнителни заповеди, с които насочва Министерството на правосъдието и Службата на директора на националното разузнаване да предприемат широки разследвания на администрацията на Байдън във връзка с "цензура на свободата на словото ” или използване на правоприлагащи и разузнавателни агенции като оръжие срещу опонентите.

Още от "Светът"

Тръмп: Ще бъде по-разумно за Мадуро да си тръгне

Президентът на САЩ отправи последната си заплаха в момент, в който бреговата охрана на САЩ продължава да преследва санкциониран петролен танкер, който администрацията на Тръмп описва като част от сенчест флот, използван от Венецуела за заобикаляне на американските санкции

Прочетете повече прочетете повече

Сенаторът-републиканец Линдзи Греъм призова Тръмп да превзема танкерите от руски сенчес флот и да даде ракети "Tomahawk"

Сенаторът каза още, че очаква Белият дом да подкрепи законодателство, налагащо мита върху руския петрол и определящо Русия като държавен спонсор на тероризма за отвличането на украински деца

Прочетете повече прочетете повече

САЩ задържаха още един санкциониран петролен танкер край Венецуела

В сряда президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви в публикация в социалната си мрежа "Трут Соушъл": "ТОТАЛНА И ПЪЛНА БЛОКАДА НА ВСИЧКИЯ САНКЦИОНИРАН ПЕТРОЛ", който влиза и излиза от Венецуела

Прочетете повече прочетете повече

САЩ няма да толерират преначертаване на границите в Западните Балкани и влиянието на Китай и Русия, пише в закона за нац

В закона се посочва още, че САЩ трябва да увеличат търговските връзки и инвестициите в Западните Балкани, особено с цел намаляване на зависимостта от руски енергийни източници

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени