Мексико обяви ответни мита за САЩ след указа на Тръмп и изявление на Белия дом, че наркокартелите "са в съюз с мексиканското правителство"

В пространна публикация в мрежата "Екс" Шейнбаум подчерта, че нейното правителство не търси конфронтация със северния си съсед, а сътрудничество и диалог

Клаудия Шейнбаум
Клаудия Шейнбаум Източник: X

Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум обяви, че е наредила на министъра на икономиката да приложи митнически тарифи и други мерки за защита на интересите на страната, след като САЩ наложиха 25-процентно мито върху всички стоки, идващи от Мексико, предаде Ройтерс. В пространна публикация в мрежата "Екс" Шейнбаум подчерта, че нейното правителство не търси конфронтация със северния си съсед, а сътрудничество и диалог.

 

Лявата президентка, която неведнъж се е опитвала да снижи напрежението в отношенията с американския президент Доналд Тръмп, обърна внимание на постигнатото от правителството след встъпването й в длъжност през октомври миналата година. Тя подчерта, че оттогава са били иззети 20 милиона дози от смъртоносния синтетичен опиоид фентанил и са задържани над 10 000 души, свързани с трафика на наркотици.

 

Тръмп заяви, че суровите мита срещу Мексико се налагат поради това, че мексиканските власти не са успели да спрат влизането на фентанил в САЩ, нито безконтролната миграция.

 

Съобщавайки за президентския указ за въвеждане на митата, Белият дом заяви също, че мексиканските наркокартели "са основните трафиканти на фентанил, метамфетамин и други наркотици по света" и "са в съюз с правителството на Мексико", отбелязва Франс прес. Президентката Шейнбаум осъди това твърдение. "Категорично отхвърляме клеветите на Белия дом, обвиняващи мексиканското правителство в съюзи с престъпни организации", написа тя в "Екс".

 

Постът на президентката на Мексико в Х
Постът на президентката на Мексико в Х Източник: Х

 

Още от "Светът"

ЕС предупреди Китай за военните учения около Тайван

Припомняме, че Китай изстреля ракети в морските пространства северно и южно от Тайван и разположи нови десантни кораби, бомбардировачи и разрушители във втория ден на най-мащабните си военни учения досега

Прочетете повече прочетете повече

САЩ отмениха санкциите си срещу бившата заместник-председателка на "Сбербанк" Александра Бурико

Бурико бе сред членовете на борда на директорите на "Сбербанк", които напуснаха финансовата институция малко след началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г.

Прочетете повече прочетете повече

Ръководителят на Мюнхенската конференция по сигурността защити поканата за представители на "Алтернатива за Германия"

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс остро разкритикува изключването на "Алтернатива за Германия" в остра реч на последната конференция по сигурността в Мюнхен

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени