Министър-председателят Главчев: Ние сме горещи поддръжници на разширяването на ЕС, но при спазването на общите условия и процедурата

Министър-председателят коментира, че по време на срещата е станало ясно, че Черна гора  ще закрие преговорните глави до края на годината, както и че Албания се очаква да започне да отваря преговорни глави в този период

Димитър Главчев и Олаф Шолц
Димитър Главчев и Олаф Шолц Източник: Пресцентър на МС

"Ние винаги сме били на позицията, че всяка една страна, която е кандидат за член на ЕС, трябва да има собствени заслуги за участието си в Европейския съюз, както и да спазва всички права и отговорности, които е поела в процеса. Така че ние сме горещи поддръжници на разширяването на ЕС, но при спазването на общите условия и процедурата, която е известна на всички". Това заяви премиерът Димитър Главчев в Берлин, където участва в Срещата на върха в рамките на "Берлинския процес".   

 

Премиерът Димитър Главчев в Берлин, където участва в Срещата на върха в рамките на
Премиерът Димитър Главчев в Берлин, където участва в Срещата на върха в рамките на "Берлинския процес" Източник: Пресцентър на МС

Министър-председателят акцентира, че по отношение на двустранните срещи в хода на процеса е предложено преговорите да се разширят на равнище държава кандидат-членка – ЕС, за да се избегнат противоречията между две държави.  "В крайна сметка ние това сме го направили с Република Северна Македония и очевидно се движим напред, тъй като на срещата беше дадено като добър пример - една държава да преговаря с целия Европейски съюз", сподели още Главчев.


Министър-председателят коментира, че по време на срещата е станало ясно, че Черна гора  ще закрие преговорните глави до края на годината, както и че Албания се очаква да започне да отваря преговорни глави в този период, както и че е била изразена надежда, че и Сърбия би могла да стартира преговорни глави в началото на 2025 година. 


"Относно Зелената програма, за която ние взехме участие, подчертах особено важната за нас роля на Коридор № 8, който свързва Италия, Албания, Северна Македония и България в посока запад-изток. Достигайки до Варна и Бургас, коридорът ще позволи достъп и до оста север-юг от Гърция към Румъния, което има дори глобално измерение. Изтъкнахме важността на този коридор", допълни още премиерът.


Министър-председателят направи изказване във втория панел на форума на тема "Зелена програма, свързаност, енергия". Българският премиер акцентира върху развитието на транспортните коридори, като например Транс-европейската транспортна мрежа (TEN-T), което ще намали търговските бариери и ще подобри мобилността в региона.  

 

Главчев изтъкна също енергийната свързаност, както и инвестициите в енергийна инфраструктура и възобновяеми източници. Те са от жизненоважно значение за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива и привеждане в съответствие със Зелената програма на Западните Балкани.


Берлинският процес е създаден през 2014 г. като платформа за засилване на сътрудничеството между държавите от Западните Балкани и страните домакини на Берлинския процес, както и ЕС.

Още от "Светът"

Рояците ирански дронове предизвикват американската ПВО, войските на САЩ в Близкия изток са изправени пред нарастващи зап

Продължителните ирански атаки с дронове карат Пентагона да разшири многослойната си отбрана срещу безпилотни апарати, вкл. чрез системи за прихващане и съвсем нови лазерни технологии

Прочетете повече прочетете повече

Водещи новини

Специалните сили на ГУРМО унищожиха два руски военни кораба

Отбелязва се, че тези кораби са били ключови компоненти на т. нар. Керченски фериботен прелез и са играли ключова роля в морската военна логистика на противника. По-конкретно, това е включвало транспортиране на оръжия, военна техника и боеприпаси

Последни новини

Най-четени