Парламентът на Молдова предприе вчера стъпки, забраняващи участието на членове на забранената проруска партия "Шор" в местни избори от името на други партии или като като независими кандидати. През юни Конституционният съд обяви опозиционната партия за противоконституционна, но във вторник заяви, че членовете ѝ имат право да участват в местните избори на 5 ноември, ако не представляват забранената партия.
Партията, оглавявана от бизнесмена в изгнание Илан Шор, водеше месеци наред протести срещу президента Мая Санду и нейното правителство заради повишаването на цените. Санду обвинява както Шор, така и Русия, че се опитват да дестабилизират Молдова след руското нашествие в Украйна през февруари 2022 г., към което тя отправи остри критики.
В ход, насочен срещу членовете на партията на Шор, молдовският парламент одобри на първо и второ четене изменение на Изборния кодекс, което забранява на "определени хора" да участват в местните избори. Поправката, която вече приключи своето преминаване през парламента, предвижда органите на реда да представят списък с такива хора на централната избирателна комисия, която ще изготви окончателен списък.
По-рано вчера правителствената комисия за извънредни ситуации, оглавявана от премиера Дорин Речан, нареди да се изготви такъв списък, "за да се гарантират демократичните процеси на предстоящите избори и да се премахне опасността за държавата".
"Кремъл иска неговият олигарх (Шор) да дойде на власт в Молдова, за да се отърве от всички наказателни дела, да танцува по мелодията на Кремъл и да забие нож в гърба на Украйна.Ние няма да позволим това", заяви заместник-председателят на парламента Михай Попсой пред залата.
През април Шор беше осъден задочно на 15 години затвор заради банков скандал за 1 милиард долара и пране на пари, а САЩ и Европейският съюз му наложиха санкции. Той и Русия отричат да искат да дестабилизират Молдова.
Москва, която има около 1500 военнослужещи, разположени в отцепническата Приднестровска република, също отрича твърденията на Санду, че се е опитала да я свали от власт, но отношенията между двете страни се влошиха, припомня Ройтерс.
Посланикът на Кишинев в Москва беше извикан от руското външно министерство във вторник и беше информиран, че Москва предприема реципрочни мерки след експулсирането на ръководителя на информационната агенция "Спутник Молдова" от страната на 13 септември.
Източник: БТА