Над 60 на сто от руснаците не искат да се ваксинират със "Спутник V“

Приблизително толкова смятат Covid-19 за биологично оръжие

Руската ваксина срещу коронавирус "Спутник V"
Руската ваксина срещу коронавирус "Спутник V" Източник: TopCor

Близо две трети от руснаците не искат да се ваксинират с препарата „Спутник V“, а приблизително същият процент смятат, че коронавирусът е създаден изкуствено като биологично оръжие, показа проучване на независима социологическа агенция, предаде Ройтерс. Центърът "Левада" заяви, че проведената миналия месеца нкета сочи, че 62 процента от руснаците не искат да си поставят ваксина собствено производство, а най-голям е процентът на нежелаещите да използват руските ваксини във възрастовата група между 18 и 24 години. Повечето респонденти посочват страничните ефекти, които могат да включват треска и умора, като основна причина да не искат да бъдат ваксинирани.

 

Над 60 на сто от руснаците не искат да се ваксинират със Спутник V
Над 60 на сто от руснаците не искат да се ваксинират със "Спутник V"

Проучването, обхващащо 1601 души в 50 региона на страната, показва също, че 64 процента от запитаните смятат, че новият коронавирус е бил създаден като биологично оръжие.

Подобно мнение е доминиращо при руснаците на възраст между 40 и 54 години, 71 процента от които вярват, че коронавирусът е изкуствено създаден. Само 23 процента от респондентите смятат, че вирусът има естествен произход. Русия, където броят на заразените с коронавируса достигна близо 4,3 милиона души от началото на пандемията, е одобрила три ваксини собствено производство срещу Covid-19, припомня Ройтерс.

Още от "Светът"

Владимир Путин каза, че Русия е изстреляла хиперзвукова балистична ракета със среден обсег "Орешник" срещу Украйна

Путин заяви, че Русия е провела тестовете в отговор на това, че въоръжените сили на Украйна са атакували цели в Брянска и Курска област на 19 и 21 ноември, използвайки американски ракети ATACMS и френско-британски Storm Shadow (SCALP)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени