В началото на предизборната кампания на Съюза (ХДС/ХСС) кандидатът на партията за канцлерския пост в Германия Армин Лашет изрази разочарование от американската политика по отношение на Афганистан в интервю за националния ежедневник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Лашет разкритикува американския президент Джо Байдън след "провала" на НАТО в Афганистан и призова за по-решителна европейска външна политика за в бъдеще. Министър-председателят на Северен Рейн-Вестфалия призна, че първоначално е бил признателен на новия лидер на Белия дом заради ясната му ангажираност с трансатлантическото партньорство.
Но след това Лашет добави: "Точно затова бях разочарован от съобщението му от 14 април, че той ще изпълни решението за изтегляне от Афганостан, наредено от Доналд Тръмп, едно към едно, без да включва изцяло съюзниците в това важно решение". За Германия и Европа следва, че винаги е най-добре да се координират с Америка.
Ако е необходимо обаче, "ЕС трябва да може да действа без партньорите от САЩ. Трябва да можем сами да си осигурим летище като това в Кабул. Имаме нужда от повече Европа във външната политика".
По пътя към тази цел Франция и Германия, заедно с "авангард" сред страните от ЕС, биха могли да застанат начело. Лашет подчерта, че подобно отклонение във външната политика и политиката на сигурност също може да намали "разделението Изток-Запад в ЕС", тъй като Полша и балтийските държави със сигурност ще бъдат включени.
Той посочи също страните от Бенелюкс, Италия и Испания като възможни партньори. За справяне с кризата в Афганистан Лашет препоръча международна инициатива. трябва да се направи опит "да се повлияе на талибаните, така че страната да не се превърне в убежище за международния тероризъм". Перспективата за финансова подкрепа може да послужи като лост в тази насока.
"Афганистан ще се нуждае от международна помощ още дълго време", каза Лашет. "Можем да направим сътрудничеството за развитие зависимо от училищното образование за момичета и други минимални стандарти - във всеки случай трябва да градим камък по камък". Особено застрашени представители на гражданското общество в Афганистан, активисти за правата на човека, журналисти, блогъри и художници могат междувременно да бъдат приети във федералната република, дори и да не са особено свързани Германия.
Числото 1000, което Северен Рейн-Вестфалия вече спомена, е само "начало". Повечето от застрашените обаче биха потърсили прием в съседните на Афганистан държави. Международната общност трябва да събере "милиарди" за страните в региона, за да няма движение отново към границите на ЕС.
Междувременно ситуацията на летището в Кабул става все по-опасна. Очевидци са съобщават за размяна на огън и изпращане на видеозаписи с ранени хора. Германец също беше застрелян по пътя към летището.
Маркус Гротиан, капитан на Бундесвера, който доброволно предлага своята "спонсорска мрежа" за местните работници, останали в Афганистан, повдигна горчиви обвинения срещу федералното правителство. Ако беше по-добре информиран за евакуационната мисия, можеше да успее да организира подредено пътуване до летището, каза Гротиан пред изданието.