Парламентарната асамблея на НАТО прие резолюция за предоставяне на Украйна на ракети Томахоук за цели до 5500 км, съобщи телевизия FREEДОМ. Това е резолюция, призоваваща членовете на Алианса да предоставят на Украйна ракети със среден обсег на действие, способни да поразяват цели на разстояние от 1000 до 5500 км. Това важи особено за ракетите "Томахоук", за които Зеленски настояваше в т.н. "План за победа".
Украинският депутат Егор Чернев посочва, че клаузата за ракетите "създава правна основа" за тяхното прехвърляне. Сред призивите към правителствата и парламентите на страните членки на отбранителния съюз са засилване на санкциите срещу Русия и Северна Корея и "предоставяне на Украйна на всички средства, необходими за самозащита и възпиране на по-нататъшна агресия, включително ракети със среден обсег на действие".
Ръководителят на постоянната делегация на Върховната рада (украинския парламент) в Парламентарната асамблея на НАТО – Егор Чернев от партията на президента Володимир Зеленски "Слуга на народа" – уточни, че те могат да нанесат удар "в стратегическата дълбочина на противника".
"Украинската делегация успя да убеди западните колеги да подкрепят моето предложение и да включат тази точка в резолюцията на следващата сесия на Асамблеята. Това решение е първата стъпка, която създава правна основа и дава основание на правителствата на страните членки на НАТО да вземат съответното решение", пише Чернев във Facebook. "Надяваме се на положително развитие".
В края на октомври Зеленски потвърди новината, че е поискал от САЩ ракети "Томахоук". Тази точка е била в секретната част от "Плана за победа". Получил е обаче "не" от Вашингтон, защото Щатите се притеснявали от ескалация във войната, в случай че Киев се сдобие с ракетите с обсег 2400 км. Това е над 7 пъти повече от обсега на ATACMS. "Казах, че това е превантивен метод. Беше ми отговорено, че това е ескалация", разкри украинският лидер.
Какво още съдържа резолюцията на НАТО?
Парламентарната асамблея на НАТО призовава за стратегически подход за противодействие на руската заплаха и настоява за устойчива и засилена подкрепа за Украйна. В няколко резолюции се споменават доставки на модерни оръжия, противовъздушна отбрана и признаване на правото на Украйна да нанася удари по военни цели в Русия съгласно принципите на ООН за самозащита.
Резолюцията на Парламентарната асамблея на НАТО призовава членовете на Алианса да подкрепят усилията на Украйна за постигане на мир, очертани във формулата за мир на президента Володимир Зеленски, да останат верни на принципа "нищо за Украйна без Украйна".
ПА на НАТО също така призова страните от коалицията да приемат Украйна в Алианса възможно най-скоро, да увеличат военната, финансовата и хуманитарната подкрепа за Украйна, както и да осигурят навременната доставка на боеприпаси и съвременни оръжейни системи.
"Асамблеята призовава правителствата и парламентите на страните-членки на Алианса да увеличат политическите и практическите усилия, за да помогнат на Украйна да получи покана и да стане 33-ият член на НАТО възможно най-скоро. Призоваваме за засилване на санкционната политика срещу Руската федерация и КНДР, за да се увеличи цената за сътрудничеството им в агресията срещу Украйна, както и да се предоставят на Украйна всички средства, включително ракети със среден обсег, за самоотбрана и възпиране на по-нататъшна агресия", се казва в резолюцията на Парламентарната асамблея на НАТО.