НАТО задейства за пръв път в своята история специалните си Сили за реагиране

Това става ясно от становище на ген. Тод Д. Уолтърс, върховен главнокомандващ на съюзниците в Европа (SACEUR)

Войски на НАТО
Войски на НАТО Източник: Pinterest
НАТО е активирал за първи път в историята своите специални Сили за реагиране. Това става ясно от становище на ген. Тод Д. Уолтърс, върховен главнокомандващ на съюзниците в Европа (SACEUR). Поводът за него е нахлуването на Русия в Украйна.
 
Ето какво още се казва в становището: 
 
През последните няколко месеца съюзниците от НАТО и европейските партньори останаха единни в опозицията на заплахите срещу мира и сигурността в Европа. В отговор на непредизвиканото и неоправдано нахлуване на Русия в Украйна, Алиансът оперативно съгласува своите морски, сухопътни, въздушни, космически и кибернетични сили, за да защити суверенитета на НАТО.
 
С плановете за реакция, одобрени от Северноатлантическия съвет и в съответствие с развиващата се среда за сигурност, сега използваме елементи от Силите за реагиране на НАТО. Това е исторически момент и първият път, когато Алиансът използва тези сили с висока готовност в качеството им възпираща и отбранителна роля. Те представляват гъвкава, надеждна в битка сила, която може да бъде използвана по множество начини.
 
Благодарни сме на нашите съюзници Канада и Съединените щати за техните неотдавнашни ангажименти да разположат допълнителни 7 460 войници, включително бронирана бригада, артилерийски части, военноморска фрегата и самолети за наблюдение, за да подкрепят това усилие на целия Алианс.
 
Докато НАТО установява тази засилена бдителност на източния фланг на Алианса, съюзническите военни сили засилват нашата готовност и оперативна съвместимост. Нашите войници, моряци, летци и морски пехотинци са готови да защитят всеки метър от съюзническата територия.
 
Възхищаваме се на смелостта и упоритостта на украинските въоръжени сили и гражданите в защитата на своята страна. Алиансът остава непоколебим в нашия колективен ангажимент да се защитаваме взаимно. Продължавайки напред, ние сме готови да използваме силата на всичките си сили, за да защитим Алианса, се казва в становището.
 

Още от "Светът"

"Шпигел": Готвят Урсула фон дер Лайен за президент на Германия

Сред възможните кандидати са също председателят на Бундестага Юлия Клекнер, министърът по въпросите на семейството Карин Прин и председателят на Баварския ландтаг (парламента на Свободната земя Бавария) Илзе Айгнер

Прочетете повече прочетете повече

Джей Ди Ванс се излага за пореден път - според него "Русия направи значителни отстъпки относно войната в Украйна"

Днес в интервю за руската държавна телевизия руският външен министър Сергей Лавров обвини западните страни, че се опитват "да попречат" на мирните преговори за Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Норвегия ще достави на Украйна системи за противовъздушна отбрана на стойност близо 700 милиона долара

Заедно с Германия ще гарантираме, че Украйна ще получи ефективни системи за противовъздушна отбрана, посочи в изявление норвежкият премиер Юнас Гар Стьоре

Прочетете повече прочетете повече

Опозиционен лидер призова Нетаняху да сформират ново правителство, което да освободи израелските заложници, държани от "

През юли две ортодоксални израелска партии се оттеглиха от кабинета на Бенямин Нетаняху, с което коалицията му вече няма абсолютно парламентарно мнозинство и е зависима от гласовете на своите крайни десни съюзници

Прочетете повече прочетете повече

Пийт Хегсет уволни директора на разузнавателната служба

През юни 2025 г. американските медии публикуваха доклад на разузнавателното управление на МО на САЩ, в който се твърдеше, че американските удари по Иран не са успели да унищожат основите на иранската ядрена програма

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени