Най-мощният американски дрон е летял безпрецедентно близо до Крим по време на украинските удари по руски цели

Дронът е кръжал в района около седем часа, преди да отлети обратно към базата си в Италия

Стратегически разузнавателен дрон RQ-4 Global Hawk
Стратегически разузнавателен дрон RQ-4 Global Hawk Източник: Twitter

Разузнавателен дрон Global Hawk, който е определян от някои като най-мощният и способен в американската армия, се е приближил безпрецедентно близо до Крим по време на последните украински удари срещу цели на руските окупатори, предаде Kyiv Post.

 

Безпилотният американски самолет е летял югозападно от главната военна база на Русия в кримския град Севастопол три часа преди украинските сили да изстрелят ракети по руски военни цели.

Дронът е кръжал в района около седем часа, преди да отлети обратно към базата си в Сигонела, Италия. Global Hawk е водещият разузнавателен дрон на САЩ. Американските специалисти по планиране на полети често го изпращат над акваторията на Черно море, но за първи път е бил толкова близо до Крим по време на удари на украинските сили срещу руската армия.

 

Докладите твърдят, че руските военни съоръжения са били атакувани, някои казват, че това са летища и самолети, а други твърдят, че руските системи за противовъздушна отбрана - дълго време основна цел за украинските планиращи удари - са били ударени.

 

Руският Telegram канал ASTRA съобщи, че най-малко две ракетни установки С-400 и поне две радиолокационни станции са били унищожени при атаките. Според независими източници твърденията на Русия, че при атаката не е имало поражения, са лъжа.

 

 

Украйна е нанесла удари по руски зенитно-ракетни комплекси в окупирания полуостров Крим, твърдят украинските военни. "В резултат от ударите, два радара на комплексите С-300 и С-400 са унищожени. Информацията за третия радар все още се уточнява", ГЩ на ВСУ.

 

През последните две години от пълномащабното нахлуване на Русия Украйна нанесе множество въздушни и военноморски удари по руски цели в Крим и нанесе значителни щети на флота на Москва в Черно море.

Още от "Светът"

Индонезийската армия съобщи, че е открила тялото на американски пилот, убит от бунтовници в Папуа

В богатата на ресурси западна половина на Папуа отдавна бушува битка за независимост от Индонезия, където атаките от бойци за независимост стават все по-смъртоносни и по-чести

Прочетете повече прочетете повече

"Заедно до самия край": Труповете на бивша кралица на красотата и нейния приятел са открити под руините във Венецуела

Телата на бившата кралица на красотата от Флорида Скарлент Родригес и нейния приятел бяха открити прегърнати под отломките на срутената им сграда във Венецуел

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп обяви извънреден конгрес на партията си преди междинните избори в САЩ

80-годишният президент предупреди, че демократите може да започнат трета процедура по импийчмънт срещу него, ако си върнат контрола върху Конгреса, и включи няколко ключови сътрудници от Белия дом в организацията на републиканската кампания

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени