Най-висшите военни на САЩ и Русия разговаряха по телефона на фона на изострено напрежение

Разговорът се е състоял на 27 ноември, но "по молба на генерал Герасимов ген. Браун се е съгласил да не му се дава особена гласност"

Ген. Чарлз Браун и ген. Валерий Герасимов
Ген. Чарлз Браун и ген. Валерий Герасимов Източник: Колаж/Zonanews

Най-висшият американски военен - генералът от ВВС Чарлз Браун - е разговарял миналата седмица по телефона с началника на Генералния щаб на Русия Валерий Герасимов, съобщиха американските военни, цитирани от Ройтерс. Агенцията отбелязва, че това е бил първият разговор на Браун с руския му колега.

 

"Двамата лидери обсъдиха редица въпроси, свързани с глобалната и регионалната сигурност, включително продължаващия конфликт в Украйна", се казва в изявление на говорител на Браун.

 

Разговорът се е състоял на 27 ноември, но "по молба на генерал Герасимов ген. Браун се е съгласил да не му се дава особена гласност". Разговорът е бил поискан от руското министерство на отбраната, каза говорителят.

 

Миналата години Браун стана председател на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ, припомня БТА. Предишният разговор на Герасимов с висш американски военен бе с предшественика на Браун - Марк Мили.

 

В последните седмици напрежението се повиши. Украйна изстреля американски и британски ракети по цели на територията на Русия въпреки предупрежденията на Москва, че смята подобни действия за сериозна ескалация.

 

По-рано този месец руският президент Владимир Путин обяви в телевизионно обръщение, че Москва е нанесла удар по украински военен обект с нова хиперзвукова балистична ракета със среден обсег - "Орешник" - и предупреди, че може да последват и други. Американски представители казаха, че Русия е уведомила Вашингтон малко преди удара.

Още от "Светът"

Макрон: Една от гаранциите за сигурност трябва да бъде силна украинска армия, способна да възпрепятства всякакви нови ат

Френският президент добави, че въпросът с евентуалните териториални отстъпки от страна на Украйна не е бил разгледан по време на вчерашните дискусии

Прочетете повече прочетете повече

''Коалицията на желаещите'' е готова да разположи европейски войници в Украйна след прекратяване на огъня

В изявлението си лидерите потвърждават непоколебимата си подкрепа за Украйна и хвалят ангажимента на Зеленски за постигане на справедлив и траен ми

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени