Норвегия дарява на Украйна $7,3 милиарда в рамките на петгодишен план за възстановяване

С подкрепата си за Украйна, ние оказваме помощ на народ във война, но инвестираме също в собствената си сигурност, каза на пресконференция норвежкият премиер Гар Стьоре

Норвежкият премиер Гар Стьоре
Норвежкият премиер Гар Стьоре Източник: Depositphotos

Норвегия планира да дари на Киев 75 милиарда крони ($7,3 милиарда) като част от 5-годишен възстановителен план, с което страната се превръща в един от най-големите дарители на нападнатата от Русия държава, обяви норвежкото правителство.

 

Премиерът Юнас Гар Стьоре съобщи, че финансовият пакет ще бъде разделен на две части, като половината от средствата ще бъдат предназначени за военна помощ, а другата половина - за хуманитарни нужди. Планът, предвиждащ отпускането на 15 милиарда крони ($1,5 милиарда) годишно, ще бъде предложен за гласуване в парламента.

 

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза миналата седмица, че общият пакет от икономическа, хуманитарна и военна помощ за Украйна в момента възлиза на близо € 50 милиарда. Норвегия не е страна членка на Европейския съюз, но миналата година е дарила на Украйна над 10 милиарда крони ($1 милиард) под формата на хуманитарна и военна помощ, съобщава АП.

 

Норвежкият премиер изрази надежда норвежкият парламент да одобри с голямо мнозинство пакета от помощи. "С подкрепата си за Украйна, ние оказваме помощ на народ във война, но инвестираме също в собствената си сигурност", каза на пресконференция Гар Стьоре.

 

Норвегия е една от най-големите износителки на изкопаеми горива в света, а конфликтът в Украйна доведе до увеличение на приходите ѝ от износ на природен газ. Скандинавската страна обаче отхвърля всякакви обвинения, че се е възползвала от войната в Украйна.

 

Премиерът Гар Стьоре отбеляза, че благодарение на нарасналите приходи от течни горива страната му има възможност да предостави по-значителна помощ.

 

След инвазията на Русия в Украйна европейските страни се впуснаха в търсене на други енергийни източници, което значително увеличи интересът към петрола и газа от Норвегия, а с това и цените им, припомня БТА.

Още от "Светът"

Джорджеску и Ласкони отиват на втори тур на президентските избори в Румъния

Трето място заема премиерът и вече бивш лидер на Социалдемократическата партия Марчел Чолаку с 1 768 761 гласа или 19,15 процента. Четвърти е лидерът националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" Джордже Симион (АУР) с 13,86 процента

Прочетете повече прочетете повече

Проруски кандидат печели първия тур на изборите за президент на Румъния

Джорджеску, който не принадлежи към никоя партия, също обеща да сложи край на това, което той нарича сервилност към Европейския съюз и НАТО, особено по отношение на подкрепата за Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени