Около 15 000 се събраха на антиправителствен протест в Будапеща

Близо две дузини публични личности, сред които писатели, актьори, музиканти и журналисти, се присъединиха към демонстрацията в Будапеща

Протести в Унгария
Протести в Унгария Източник: TV3.lv

В Будапеща снощи бе организирана демонстрация "за свободен обществен живот, развитие на обществото по западен модел и спасяването на Унгария", организирана от публициста Роберт Пусер, предаде унгарската агенция МТИ.

 

Пусер заяви, че правителството се опитва да изтощи обществото. След 15 години "е време да се излекуваме от болестта, наречена нелиберализъм... не защото сме либерали, а защото този режим връща феодализма".

 

Около 15 000 протестиращи изпълниха площад в унгарската столица, отбеляза Асошиейтед Прес. Организаторите нарекоха протеста начало на движение за съпротива срещу правителството на премиера Виктор Орбан.

 

Близо две дузини публични личности, сред които писатели, актьори, музиканти и журналисти, се присъединиха към демонстрацията в Будапеща. Повечето от ораторите критикуваха все по-антидемократично според тях поведение на правителството. Някои твърдяха, че има корупция, от която се възползват лица, свързани с партията на Орбан "Фидес".

 

Това беше най-новата антиправителствена протестна акция, след като партията на Орбан прокара закон през март и конституционно изменение през следващия месец, които на практика забраниха публичните прояви на ЛГБТ общността.

 

С наближаването на националните избори през 2026 г. и изоставането на партията на Орбан в повечето проучвания от нов опонент от опозицията, критиците на унгарския лидер твърдят, че той е прибегнал до по-авторитарни тактики, за да заглуши критиците си.

Още от "Светът"

Bloomberg: Американските сенатори се договориха за законопроект, налагащ "адски" санкции на Русия и Иран

Планирано е Тръмп да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом, а украинският лидер ще се срещне и със законодатели в Капитолия по-късно същия ден

Прочетете повече прочетете повече

Иран: Лицата, които вземат решения в България, трябва да понесат отговорност за американските самолети

От Техеран твърдят още, че това не е прецедент и посочват, че България и преди е предоставяла възможност летището в София да бъде използвано за разполагане и операции на американски самолети

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени