Още членове на британското правителство подават оставки в знак на протест срещу премиера Джонсън

Те последваха британския финансов министър Риши Сунак и министъра на здравеопазването Саджид Джавид обявили снощи, че напускат кабинета

Борис Джонсън
Борис Джонсън Източник: Sky News

Секретарят по икономическите въпроси на британското финансово министерство Джон Глен подаде оставка в знак на протест срещу премиера Борис Джонсън, съобщи Ройтерс.

 

"Вече не мога да съвместявам ангажираността си към сектора на финансовите услуги с пълната липса на доверие във воденото от вас управление на страната", заяви "министърът на Ситито" Глен в писмо до премиера Джонсън.

 

Оставката му идва, след като британският финансов министър Риши Сунак и министърът на здравеопазването Саджид Джавид снощи внезапно обявиха, че напускат кабинета. Финансовият сектор на Великобритания, един от най-важните за приходите в хазната, беше до голяма степен откъснат от Европейския съюз след Брекзит, а банките и застрахователите сега упражняват натиск върху правителството да подкрепи световната конкурентоспособност на лондонското Сити.

 

Глен, който често се шегуваше, че е най-дълго служилият "министър на Ситито" в страната, беше назначен за първи път през януари 2018 г. Той предприе над 30 публични консултации и прегледи на финансовите реформи след Брекзит. Финансовият сектор отдавна призовава правителството да ускори темпото на реформите, които сега са поставени под съмнение поради политическата несигурност в Лондон.

 

Очакваше се Сунак да изнесе реч по късно през месеца, за да представи нов закон за финансовите услуги, който да облекчи правилата за застрахователите, капиталовите пазари и да насърчи повече инвестиции на дребно, като използва "свободите" на Великобритания след Брекзит, за да създаде тя свои собствени регламенти.

 

Миналата седмица Глен каза, че планираният законопроект ще отбележи нова ера за финансовите услуги на страната. Министерството на финансите засега не коментара дали плановете за изготвяне на нов законопроект за финансовите услуги все пак ще продължат и при новия финансов министър Надим Захауи.

 

Същевременно Джо Чърчил, младши министър в министерството на околната среда и прехраната, също обяви, че подава оставка в знак на протест срещу премиера Джонсън. "Последните събития показаха, че почтеността, компетентността и правилната преценката са от съществено значение за ролята на премиера, написа Чърчил в Туитър.

 

Друг член на британското правителство - Стюарт Андрю, младши министър на жилищното строителство, също подаде оставка, за да покаже недоволството си от премиера Борис Джонсън.

 

"Лоялността и единството са черти, които винаги съм се стремял да осигуря за нашата страхотна партия. Страхувам се обаче, че напоследък им позволих да надделеят над личната ми преценката", написа той в Туитър, като добави, че "предвид последните събития нямам друг избор освен да подам оставка". 

Още от "Светът"

Застреляха бившия съветник на Янукович Андрей Портнов, обвинен в държавна измяна от Украйна

Портнов беше включен и в списъка на лицата, засегнати от така наречения закон "Магнитски", който включва високопоставени служители, замесени в нарушения на правата на човека и мащабна корупция

Прочетете повече прочетете повече

Доналд Тръмп обяви изграждането в САЩ на щит за противоракетна отбрана "Златен купол" на стойност $175 милиарда

$175 млрд. е предварителната официална оценка на стойността на програмата, но Бюджетната служба на Конгреса на САЩ изчисли, че само космическият компонент на "Златния купол" може да струва $524 млрд. за 20 години

Прочетете повече прочетете повече

ЕС одобри новите санкции срещу Русия; датата за влизането им в сила ще бъде определена допълнително

ЕС налага ограничителни мерки срещу "Сургутнефтегаз" и над 45 руски дружества и граждани, които осигуряват дронове, оръжия, боеприпаси, военно оборудване и логистична подкрепа за руските войски

Прочетете повече прочетете повече

Управляващият в Португалия дясноцентристки Демократичен съюз спечели парламентарните избори, но не успя да си осигури мн

Очаква се Демократичният съюз да формира правителство на малцинството в условията на рязкото нарастване на подкрепата за крайнодясна популистка партия "Стига!"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени