Една определено центристка програма, в която има все още неясни аспекти, така Франс прес обобщава в аналитичен материал предизборната програма на вицепрезидентката на САЩ Камала Харис, която е кандидат на Демократическата партия за президент.
Агенцията представя и някои от основните акценти в нея броени часове преди дебата на Харис с опонента ѝ Доналд Тръмп от Републиканската партия. Демократката се представя като кандидат на средната каса и иска да създаде икономика на възможностите.
Тя обещава, в случай че бъде избрана, данъчни кредити при раждането на деца, помощ за достъп до жилища и подпомагане при създаването на предприятия. Харис обещава и офанзива срещу злоупотребяващите практики във връзка с цените на компаниите, но все още не е дефинирала добре в какво ще се изразява тази офанзива.
Камала Харис подема и някои от обещанията на Джо Байдън относно данъчното облагане на най-богатите, но нейните ангажименти в тази насока са по-умерени и тя иска данък от 28 процента от капиталовите печалби в дългосрочен план за домакинствата, които печелят над един милион долара на година.
Байдън предвиждаше данъкът да е 39,6 процента. В областта на околната среда Камала Харис направи обрат в някои позиции. Тя все още не е представила в детайли екологичната си програма.
На конференцията на Демократическата партия в Чикаго през август тя само спомена за правото да се диша чист въздух, да се пие чиста вода и да се живее без замърсяване, което подхранва климатичната криза. Тя увери, че няма да забрани фракинга - метод за добиване на въглеводороди, критикуван от защитниците на околната среда. В миналото Харис обаче се беше противопоставила на фракинга.
Според сайта "Аксиос" Харис е направила обрат на 180 градуса и относно забраната на пластмасовите сламки. В миналото тя подкрепяше тази идея, но вече не гледа благосклонно на нея. Вицепрезидентката подкрепи в миналото големия план за енергиен преход, представен от Джо Байдън и съдържащ се в Закона за намаляване на инфлацията.
Миграцията е един от най-деликатните въпроси на предизборната кампания. В тази насока Камала Харис заяви, че нейната политика ще бъде твърда и добави, че трябва да има последствия за хората, които влизат по незаконен начин на американска територия.
Харис подкрепи проекта за ясно втвърдяване на миграционната политика, представен от Байдън, предвиждащ по-специално инвестиции във физически бариери на границата с Мексико. Тоест това е прочутата стена, която Тръмп искаше и която Харис силно критикуваше в миналото. Законопроектът, който предвиждаше ограничаване на правото на убежище в САЩ, така и не видя бял ден поради липса на консенсус в Конгреса.
По темата за правото на аборт обаче позицията на Харис не подлежи на никакво съмнение. Тя беше начело на мобилизацията на демократите, след като Върховният съд на САЩ, чийто състав беше оформен от републиканеца Тръмп по времето, когато той беше президент, сложи край на конституционната гаранция за право на аборт.
След това решение много южни американски щати забраниха или ограничиха строго абортите. Демократите призовават да се подновят разпоредбите на отменената от Върховния съд гаранция. Те искат тези разпоредби да бъдат вписани във федерален закон, който да е в сила за всички щати.
Харис обеща и, че ако бъде избрана за президент, тя ще бъде твърдо до Украйна и до съюзниците от НАТО, които не поддържат приятелски отношения с диктатори. В интервю за Си Ен Ен на 29 август Харис повтори подкрепата си за правото на Израел да се защитава и отговори с "не" на въпроса дали, ако бъде избрана за президент, ще прекрати доставките на оръжия за тази страна, докато войната в Газа продължава. В същото интервю обаче Харис заяви, че прекалено много невинни палестинци са били убити.