Папата обеща, че ще направи всичко възможно за азовци и ще се моли за тях

Папата обаче изрази опасение, че руският президент не иска да се срещне с него

Папа Франциск
Папа Франциск Източник: Twitter

Съпругите на двама от последните украински бойци, укриващи се в стоманодобивния завод в Мариупол, се срещнаха с папа Франциск във Ватикана, съобщава "Ройтерс". Те го призоваха да помогне войниците да бъдат откарани в трета страна. 27-годишната Катерина Прокопенко и 29-годишната Юлия Федосюк разговаряха с папата около пет минути в края на общата му аудиенция на площад "Свети Петър" и го помолиха да се обърне директно към руския президент Владимир Путин, за да освободи военните, защото "руски плен не е опция".

 

Пристанищният град Мариупол преживя най-разрушителните битки от войната в Украйна. Киев твърди, че вероятно десетки хиляди хора са били убити там след нахлуването на Русия на 24 февруари, а стоманодобивният завод "Азовстал" е последната част на града, която все още е под контрола на украинските бойци. Позицията на Русия идва повече от месец, след като папата е отправил искането си "Вие сте последната ни надежда, надявам се, че можете да спасите живота им, моля Ви, не ги оставяйте да умрат", обърна се Прокопенко към папата.

 

Жените обясниха пред репортери, че са описали на папата сцени на ранени войници, гниеща плът, непогребани тела и липса на храна, вода и лекарства в стоманодобивния завод. Те разказаха, че вчера са разговаряли за последно със съпрузите си - членове на полка "Азов". Нашите войници чакат да бъдат евакуирани в трета страна, за да сложат оръжие в случай на евакуация, заяви Федосюк. Папата обеща, че ще направи всичко възможно и ще се моли за тях.

 

Помолихме го да дойде в Украйна, за да говори с Путин и да му каже да ги пусне, обясни Федосюк. Жените споменаха Швейцария и Турция като възможности, но не дадоха подробности. Десетки цивилни бяха евакуирани от стоманодобивния завод през последните дни, но зам.-кметът на Мариупол Петро Андрюшченко съобщи, че най-малко 100 все още остават вътре.

 

Миналата седмица папа Франциск заяви, че е поискал среща с руския президент около три седмици след началото на инвазията в Украйна, за да се опита да спре войната, но така и не е получил отговор. Той отново изрази готовност да посети Москва, но поясни, че за целта трябва да получи такава възможност от Путин. Папата обаче изрази опасение, че руският президент не иска да се състои тази среща в този момент.

Още от "Светът"

Премиерът Желязков: Присъединяването на България към Борда за мир се оценява подобаващо от САЩ и от международната общно

Още следващата седмица ратификационен проектозакон ще бъде внесен в Народното събрание, за да се получи одобрението и да влезе в сила това присъединяване, заяви Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп подписа учредителната харта на Съвета за мир в Давос

Страни, които засега отказват - правителствата им изразиха опасения, че инициативата може да подкопае съществуващите международни структури и ролята на ООН: Франция, Дания, Норвегия, Швеция и Словения

Прочетете повече прочетете повече

Успешното блокиране на Starlink от Иран се приписва на новата руска система "Калинка"

Никол Граевски, специалист по руско-ирански отношения в университета Sciences Po в Париж, заяви, че Русия отдавна доставя на Иран специализирано оборудване за контрол на интернет и потушаване на протести, обучавайки Техеран на методи за изолиране на цивилни от интернет

Прочетете повече прочетете повече

Водещи новини

Борислав Цеков: Радев изгуби комфорта да задава въпроси, без да дава отговори

Един от тези въпроси е за споменаването от негова страна за нов обществен договор. Ако това не е едно клише, а е в сериозния политико-правен смисъл, дължи много сериозно обяснение защо поставя под съмнение българската Конституция

Последни новини

Най-четени