Парираха руската кукла на конци Орбан - отделна държава от ЕС няма да може да налага вето над европейските планове за превъоръжаване

Това уточни ЕК

Путин и Орбан
Путин и Орбан Източник: MSN

Решенията, свързани с предложението на Европейската комисия за превъоръжаване на ЕС, няма да може да бъдат блокирани с вето от отделна европейска страна, поясни днес говорител на комисията на пресконференция в отговор на въпроси.

 

Той отбеляза, че решенията ще бъдат приемани от Съвета на ЕС с квалифицирано мнозинство, а не с единодушие. Предвижда се държавите от ЕС сами да преценяват дали да се възползват от възможността за увеличение на разходите за отбрана, без това да се отчита за нарушение на европейските бюджетни правила.

 

Европейска комисия
Европейска комисия Източник: Zonanews

Когато решат да увеличат военните си разходи, държавите от ЕС ще трябва да запознаят с намеренията си ЕК и тя да дава оценка. При положителна оценка от комисията ще следва гласуване в Съвета на ЕС, обясни говорителят.

 

По неговите думи засега ЕК предвижда европейските средства да бъдат насочвани основно за развитието на военна инфраструктура и за придобиване на оборудване. Говорителят добави, че има предложения за по-широк списък от проекти за европейско финансиране и те ще бъдат обсъдени в следващите седмици. Европейският съвет ще разгледа подробно предложенията на ЕК за превъоръжаване след няколко дни, посочи говорителят.

Още от "Светът"

Министърът на външните работи взе участие в неформалната видеоконференция на министрите на външните работи на ЕС

В началото на срещата министърът на външните работи на Украйна Андрий Сибига информира за напредъка по преговорите по американския План за мир, за следващите стъпки и благодари за подкрепата на ЕС и държавите членки

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени