Пентагонът: Изпращаме рота бронетранспортьори "Stryker" в България

Основанието е съгласно условията на сключеното през 2006 г. между правителствата на България и САЩ Споразумение за сътрудничество в областта на отбраната

Бронетранспортьори "Stryker"
Бронетранспортьори "Stryker" Източник: Wikipedia

САЩ ще изпратят войски в България за съвместни учения и по-добра оперативна съвместимост, съобщи ръководителят на Пентагона Лойд Остин. "България ще приеме американска рота бронетранспортьори "Stryker" от ФРГ за учения", каза той, цитиран от WorldAkkam.

 

Ръководителят на Пентагона Лойд Остин обяви, че Вашингтон ще премести част от войските си от Германия в България с цел възможности за съвместно обучение и по-добра оперативна съвместимост.

 

"Бих искал да се обърна с благодарност към България, която точно днес се съгласи да приеме ротата "Stryker" на американската армия за възможности за съвместно обучение. Тези войски ще отпътуват от Германия в близките дни и ще помогнат за осигуряване на нашата готовност и оперативната ни съвместимост с България като наш съюзник в НАТО", заяви Остин.

 

Страните от НАТО придвижват войските си към източните граници на блока по повод предполагаемите планове на Русия да нахлуе в Украйна. Министърът на отбраната на САЩ направи това изявление след поредица от твърдения, че Русия "със сигурност" не се готви да изтегли войските си от границата с Украйна, а напротив - довежда ги "до прага на НАТО".

 

По-рано днес БГНЕС информира, че предстои поредното предислоциране на 100 до 150 американски военнослужещи от Германия с необходимата екипировка, щатно въоръжение и бойни припаси, както и с до 15 бойни машини на пехотата.

 

В съвместната подготовка участват сили и средства от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Съвместните учения и тренировки обикновено са краткосрочни и помагат да се гарантира нашата готовност и оперативна съвместимост като съюзници в НАТО.

 

Тази поредна ротация на американски военнослужещи в България е част от двустранното сътрудничество и обучение в областта на отбраната съгласно условията на сключеното през 2006 г. между правителствата на България и САЩ Споразумение за сътрудничество в областта на отбраната.

 

Съвместните учения повишават боеспособността на българските въоръжени сили и допринасят за оперативната съвместимост в национален и в съюзен формат и са значима част от процеса на постоянно адаптиране на Алианса към променената среда на сигурност и израз на приноса ни към колективната отбрана.

Още от "Светът"

"Шпигел": Готвят Урсула фон дер Лайен за президент на Германия

Сред възможните кандидати са също председателят на Бундестага Юлия Клекнер, министърът по въпросите на семейството Карин Прин и председателят на Баварския ландтаг (парламента на Свободната земя Бавария) Илзе Айгнер

Прочетете повече прочетете повече

Джей Ди Ванс се излага за пореден път - според него "Русия направи значителни отстъпки относно войната в Украйна"

Днес в интервю за руската държавна телевизия руският външен министър Сергей Лавров обвини западните страни, че се опитват "да попречат" на мирните преговори за Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Норвегия ще достави на Украйна системи за противовъздушна отбрана на стойност близо 700 милиона долара

Заедно с Германия ще гарантираме, че Украйна ще получи ефективни системи за противовъздушна отбрана, посочи в изявление норвежкият премиер Юнас Гар Стьоре

Прочетете повече прочетете повече

Опозиционен лидер призова Нетаняху да сформират ново правителство, което да освободи израелските заложници, държани от "

През юли две ортодоксални израелска партии се оттеглиха от кабинета на Бенямин Нетаняху, с което коалицията му вече няма абсолютно парламентарно мнозинство и е зависима от гласовете на своите крайни десни съюзници

Прочетете повече прочетете повече

Пийт Хегсет уволни директора на разузнавателната служба

През юни 2025 г. американските медии публикуваха доклад на разузнавателното управление на МО на САЩ, в който се твърдеше, че американските удари по Иран не са успели да унищожат основите на иранската ядрена програма

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени