Пийт Хегсет: НАТО е много близо до консенсус за целта от 5% от БВП

Най-отчетлива в нежеланието си е Испания, която ще достигне настоящата цел на НАТО от 2% от БВП едва до края на тази година

Пийт Хегсет
Пийт Хегсет Източник: NATO

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет заяви, че съюзниците от НАТО са близо до постигането на споразумение за разходите за отбрана, което да удовлетвори искането на президента Доналд Тръмп за 5% от БВП. Американският лидер оказва натиск върху членовете на алианса да обявят мащабно увеличение на целта за военните си бюджети на срещата на 24-25 юни в Хага (Нидерландия), предаде АФП.

 

"Страните там значително надхвърлят 2% и смятаме, че сме много близо до консенсус, за 5-процентов ангажимент за НАТО в Хага по-късно този месец", заяви Хегсет след среща с колеги от НАТО в Брюксел.

 

Ръководителят на НАТО Марк Рюте предложи компромисно споразумение за 3,5 % от БВП за основни военни разходи до 2032 г. и 1,5 % за по-широки области, свързани със сигурността, като например инфраструктура.

"Вярваме, че до няколко седмици този алианс ще се ангажира с 5% - 3,5% за твърди военни цели и 1,5% за инфраструктура и дейности, свързани с отбраната", каза Хегсет.

 

"Тази комбинация представлява истински ангажимент и смятаме, че всяка страна може да се включи", добави американският министър.  

 

Заплахата от страна на Русия след продължилата повече от три години война в Украйна и притесненията относно ангажимента на САЩ към сигурността на Европа при управлението на Тръмп водят до увеличаване на военните бюджети в Европа.

 

Множество дипломати заявиха, че Рюте е на път да осигури споразумението за срещата на върха в Хага, но няколко съюзници все още се колебаят дали да се ангажират с такива нива на разходи.

 

Най-отчетлива в нежеланието си е Испания, която ще достигне настоящата цел на НАТО от 2% от БВП едва до края на тази година. Дипломатите твърдят, че други страни също се договарят за удължаване на срока и за отпадане на изискването основните разходи за отбрана да се увеличават с 0,2% всяка година.

 

Но сделката изглежда приемлив компромис за повечето от тях, който ще позволи на Тръмп да твърди, че е постигнал основното си искане, докато в действителност поставя по-ниска летва за изпитващите затруднения европейски съюзници.

 

Понастоящем само шепа страни от НАТО, които са най-загрижени за опасността от Русия, като Полша и Прибалтика, са на път да изразходват 5% за отбрана. 

Още от "Светът"

Лидерите на ЕС подкрепят проекти за укрепване на европейската сигурност, включително и "стената срещу дронове", обяви пр

Лидерите на ЕС подкрепят програмните проекти от първостепенна важност, които ще укрепят европейската сигурност, включително европе...

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп иронизира Путин: Хартиен тигър ли си? Водиш четири години война, която трябваше да продължи една седмица

В реч пред военните командири в Куантико, Вирджиния, американският президент заяви, че Владимир Путин и Володимир Зеленски трябва да се срещнат лично, за да уредят войната на Москва в Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени