Politico: Унгария блокира отпускането на 20 милиарда евро помощ за Украйна от ЕС

Будапеща може да подкрепи укрепването на отбраната на ЕС, но е категорично против пакета от помощи за Украйна

Виктор Орбан
Виктор Орбан Източник: UPG

Унгария блокира отпускането на 20 милиарда евро военна помощ за Украйна от Европейския съюз. Това съобщава Politico във връзка с проектозаключенията на Съвета на ЕС. Според изданието ЕС вече е отпуснал 60 милиарда евро за военна помощ на Украйна през 2025 г. и тези пари не подлежат на съмнение. Будапеща е против новия пакет.

 

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще представи тази сутрин своя инструментариум за увеличаване на разходите на ЕС за отбрана.

 

Въпреки това новият пакет за военно финансиране, предложен от ръководителя на външната политика Кая Калас, е изключен от последния проект с решения на Съвета на ЕС.

 

Според изданието Унгария ще поеме вината за замразяването на пакета от 20 млрд. евро помощ за Киев. Будапеща може и да подкрепя укрепването на отбраната на ЕС, но е категорично против пакета от помощи за Украйна.

 

Възраженията на Унгария срещу гаранциите за сигурност и новата помощ бяха налице още преди Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс да се обединят срещу Владимир Зеленски в Овалния кабинет.

 

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща изглежда призна поражението си в кампанията си да привлече унгарския министър-председател Виктор Орбан към пакета от помощи.

 

"Отбелязвам, че има различия по пътя към мира и по-специално по подхода "мир чрез сила" - написа Коща до Орбан на 3 март.

 

В същото време Коща отбелязва "широкото съгласие" относно необходимостта Европа да стане "по-суверенна, по-способна и по-добре оборудвана" за справяне с предизвикателствата пред сигурността.

 

Виктор Орбан и Роберт Фицо публично изразиха своите възражения. Но дипломати зад кулисите твърдят, че и други столици, включително Париж, са също толкова щастливи да видят как пакетът за това финансиране се движи бавно, пише Politico.

 

Фон дер Лайен вероятно ще предложи по-креативни начини да накара неохотните държави членки да подкрепят Украйна. Един от вариантите е да се изиска 20 % от новите заеми, предназначени за разходи за отбрана, да бъдат използвани за подпомагане на Киев, каза дипломатът.

Още от "Светът"

САЩ планират разполагане на военни в южната част на Карибско море с цел борба с наркокартелите

Президентът Доналд Тръмп иска да използва военните сили, за да преследва латиноамериканските наркокартели, които са определени като глобални терористични организации

Прочетете повече прочетете повече

WSJ: Европейските лидери описаха "червените линии" пред Тръмп. Украинската делегация "избухна в аплодисменти"

Позовавайки се на думите на двама участници в срещата, изданието отбелязва, че американският лидер се е съгласил на срещата в петък, 15 август, да не се обсъждат териториални въпроси, а да се търси незабавно прекратяване на огъня

Прочетете повече прочетете повече

Мелания Тръмп изисква от Хънтър Байдън да оттегли "изключително неприличните" си коментари за Епстийн и заплаши да го съ

Байдън направи коментарите за Епстийн по време на обширно интервю, в което се нахвърли върху "елитите" и други лица в Демократическата партия, за които твърди, че са подкопали позициите на баща му

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени