Полският главен прокурор Валдемар Журек поиска от председателя на Европейския парламент Роберта Мецола да задържи и принудително да доведе евродепутата Гжегож Браун. Пресслужбата на полската главна прокуратура съобщи това във вторник, 14 юли. Искането се отнася до наказателно производство, водено от Окръжната прокуратура на Вроцлав. Служителите на реда са събрали достатъчно доказателства, за да издадат подозрение срещу политика, известен със своите украинофобски и проруски възгледи.
Браун е заподозрян в извършване на редица престъпления. Те включват обвинения по полския Наказателен кодекс за незаконно лишаване от свобода, клевета, обида на длъжностни лица, повреда на имущество, нападение над служител, подбуждане към престъпление и подбуждане към омраза.
През юни 2025 г. полската прокуратура подаде петиция до Европейския парламент за снемане на имунитета на Браун. През ноември 2025 г. Европейският парламент реши да снеме имунитета му по това дело. След това прокуратурата подготви решение за повдигане на обвинения и призова Браун за разпит като заподозрян. Евродепутатът е бил призоваван пет пъти за процесуални действия.
Браун и неговият адвокат обаче напуснаха мястото на производството без разрешението на прокурора или не се върнаха след почивките. Прокуратурата смята, че тези действия са били насочени към забавяне на разследването. Прокуратурата подчерта, че дори след снемане на имунитета за наказателно преследване, е необходимо отделно разрешение от Европейския парламент за задържане или принудително довеждане на евродепутат.
Сега Европейският парламент трябва да се произнесе по искането на полския прокурор. Припомняме, че Европейският парламент преди това гласува за снемане на имунитета на полския националистически евродепутат Гжегож Браун, по-специално за обида на украинското знаме. По-късно Гжегож Браун скъса знамето на ЕС и избърса обувките си с него.