Поради препълнени болници Чехия прехвърли в чужбина първи пациент с КОВИД-19

В Чехия, с население от 10,7 милиона души, досега са били регистрирани над 1,3 милиона случая на коронавирус

Поради препълнени болници Чехия прехвърли в чужбина първи пациент с КОВИД-19
Поради препълнени болници Чехия прехвърли в чужбина първи пациент с КОВИД-19 Източник: Twitter

Поради рекордния брой пациенти с КОВИД-19, запълнили интензивните отделения на болниците в Чехия, страната днес за първи път прехвърли пациент в чужбина - в болница в Южна Полша, предаде Асошиейтед прес. 68-годишна жена бе транспортирана до полския град Рачибуж от Усти над Орлици, в чешката Пардубицка област. Министърът на външните работи на Чехия Томаш Петържичек съобщи, че шестима пациенти от други региони ще бъдат пратени на лечение в Германия. Пардубицка област първа от 14-те в страната обяви миналата седмица, че в петте нейни болници вече няма места за пациенти с КОВИД-19 в тежко състояние. По-късно същото сториха и здравните власти в Пилзенска област, а много пациенти от отделни болници бяха прехвърлени в други части на Чехия.


Министърът на здравеопазването Ян Блатни прогнозира, че настоящата седмица ще бъде "най-критичната" за изпадналите в затруднения медицински заведения. По данни на властите 8478 болни от КОВИД-19 са се нуждаели от болнично лечение, от които 1789 - от интензивни грижи. По изчисления за 22 февруари през предходните седем дни в Чехия починалите средно на ден са били 1,44 на 100 хиляди жители, докато вчера този показател е бил 1,88, сочи статистиката на американския университет "Джонс Хопкинс". Това е най-високият показател в света, отбелязва АП. В Чехия, с население от 10,7 милиона души, досега са били регистрирани над 1,3 милиона случая на коронавирус, от които 22 147 са приключили със смърт. Понастоящем това е страната от ЕС с най-много заразени на глава от населението.

Още от "Светът"

Радев: България ще подкрепи Украйна за ЕС

Премиерът открои три стратегически области на възстановяването, за които Киев може да разчита на българска подкрепа - енергийната диверсификация, свързаността в региона на Черно море и сътрудничеството в сферата на сигурността

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп заяви пред генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Белия дом, че алиансът е предал САЩ по време на войната с Иран

Една от основните роли на Рюте след втората победа на Тръмп на президентските избори през ноември 2024 г. беше да овладява враждебността на президента към алианса

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени