Посланикът на Италия в ДР Конго е загинал в атентат

Това е станало при атака срещу конвой на ООН

Посланикът на Италия в ДР Конго е загинал в атентат
Посланикът на Италия в ДР Конго е загинал в атентат Източник: Twitter

Италианският посланик в ДР Конго и италиански карабинер са загинали днес при атака срещу конвой на ООН в зона, където действат различни бунтовнически групировки, предаде Асошиейтед прес, като се позова на външното министерство в Рим и местни източници в Киншаса, предаде БТА. Засадата срещу автоколоната на Световната програма по прехраната, при която са били убити посланик Лука Атанасио и офицерът, е в района на националния парк Вирунга близо до град Гома, регионалната столица на провинция Северен Киву. Според конгоанския информационен портал "Актюалите" атаката е била с цел отвличане на заложници. Освен дипломата още няколко души са били тежко ранени. Ранените били транспортирани до местна болница на ООН. Губернаторът на провинцията съобщи, че посланикът е починал от раните си малко след стрелбата. Убити били също неговият телохранител и шофьорът на колата. Неидентифицираните нападатели били отблъснати от рейнджъри, патрулиращи в парка.

 

Външното министерство в Рим потвърди гибелта на дипломата, който е пътувал в автомобил на мисията на ООН - МОНЮСКО. Италианският външен министър Луиджи Ди Майо бе днес в Брюксел за среща с колегите си от ЕС, но след като ги информира за случилото се, напусна предсрочно заседанието. През януари 2019 г. в ДР Конго беше извършена първата демократична смяна на властта след независимостта през 1960 г. с избирането на президента Феликс Чисекеди, който наследи Жозеф Кабила след спорни избори, белязани от твърдения за измами и задкулисни сделки. Мироопазващата мисия на ООН е в процес на съкращаване на 16-хилядното си военно присъствие и прехвърлянето на грижата за сигурността на конгоанските власти. След дипломатически постове в Швейцария, Мароко и Нигерия, Атанасио е назначен за посланик в Киншаса през септември 2017 г.  Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел написа в Туитър, че втората жертва на нападението е военнослужещ. Нужни са сигурност и мир, ЕС подкрепя ДР Конго и народа на страната, добавя той. 

Още от "Светът"

WSJ: Тръмп е бил готов да приключи войната с Иран и без ядрено споразумение

Според събеседниците на изданието всички опити на САЩ за бързо излизане от войната са се сблъскали с усложнения, когато Иран е поставил безкомпромисни искания за възобновяване на корабоплаването

Прочетете повече прочетете повече

Николай Младенов: Отхвърленият от Нетаняху план е "единственият път, по който трябва да се върви"

"Израел отхвърля 15-точковия документ", представен в края на юли от Съвета за мир на Тръмп, заяви в неделя Нетаняху по време на заседание на израелското правителство

Прочетете повече прочетете повече

Съдът спря строежа на балната зала в Белия дом. Тръмп заяви, че решението било национален позор

Съдиите от апелативния съд взеха решение с два гласа "за" срещу един "против", че администрацията не е успяла да докаже, че Конгресът на САЩ е предоставил на Тръмп или на Националната служба за парковете правомощията да започнат такъв строителен проект

Прочетете повече прочетете повече

Пентагонът отне достъпа на бившия министър на военновъздушните сили Франк Кендъл до класифицирана информация

Министерството на отбраната се основа на твърдението си, че Кендъл е разкрил секретна информация пред медиите за възможностите на президентския самолет "Еър Форс 1"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени