Поведението на талибанското правителство не е много окуражително, заяви Борел

Афганистан преживява сериозна хуманитарна криза и се задава социално-икономически колапс, написа той

Жозеп Борел
Жозеп Борел Източник: EC

Върховният представител по външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел заяви вчера, че досега поведението на талибанското правителство "не е много окуражително", а всякакъв икономически колапс в Афганистан ще повиши риска от тероризъм и други заплахи, предаде Ройтерс.

 

Изказвайки се на съвместна пресконференция със саудитския външен министър Фейсал бин Фархан Ал Сауд в Рияд, Борел каза също, че се надява преговорите по ядрената сделка между световните сили и Иран във Виена "скоро" да бъдат подновени.

 

Шефът на европейската дипломация, който е в Рияд след посещения в Катар и Обединените арабски емирства (ОАЕ), каза, че е информирал партньорите си за перспективите за възобновяване на преговорите за ядрената програма на Иран и е обменил мнения със саудитски представители за Йемен и Афганистан.

 

ЕС увеличи хуманитарната си помощ за Афганистан след идването на власт на талибаните, но спря помощта за развитие - стъпка, която бе предприета и от други държави и от Световната банка, припомня агенцията.

Поведението на талибанското правителство " безспорно е дилема", заяви Борел.

 

"Защото, ако искате да допринесете за избягването на икономическия колапс по някакъв начин трябва да обмислите подкрепа за правителството . . . Това обаче зависи от неговото поведение, а поведението му досега не е много окуражаващо", добави той Борел.

 

"Ако се стигне до икономически колапс хуманитарната ситуация рязко ще се влоши. Натискът върху хората да напуснат страната ще е по-голям, заплахите и терористичната заплаха ще станат по-големи, следователно произлизащите от Афганистан рискове, засягащи международната общност, ще станат по-големи", посочи върховният представител по външната политика на ЕС.

 

"Афганистан е изправен пред срив на икономическата и социалната си система, което има риск да се превърне в хуманитарна катастрофа", написа Борел в блок пост.

 

Избягването на най-лошия сценарий ще изисква талибаните да се придържат към условия, които биха позволили повече международна помощ, допълни шефът на европейската дипломация.

 

"Афганистан преживява сериозна хуманитарна криза и се задава социално-икономически колапс, който може да е опасен за афганистанците, региона и международната сигурност", написа Борел.

 

"Ако ситуацията продължи да се развива по същия начин с наближаването на зимата, това рискува да се превърне в хуманитарна катастрофа", допълни той.

Още от "Светът"

Конституционният съд на Южна Корея потвърди импийчмънта на президента Юн Сук-йол и го отстрани от длъжност

След отстраняването на Юн от власт съгласно конституцията на страната в рамките на 60 дни трябва да бъдат произведени извънредни президентски избори

Прочетете повече прочетете повече

Надзорният орган на Пентагона започва разследване относно използването на приложението Signal за планиране на ударите в

Целта на тази проверка е да се определи степента, в която министърът на отбраната и други служители на министерството са спазвали политиките и процедурите на министерството на отбраната

Прочетете повече прочетете повече

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени