Преизбраха Манфред Вебер за председател на Европейската народна партия

ЕНП е най-голямата политическа сила в Брюксел

Манфред Вебер
Манфред Вебер Източник: Zonanews

Манфред Вебер очаквано беше преизбран за председател на Европейската народна партия (ЕНП) на конгреса, провеждан в испанския град Валенсия. Той оглавява водещата европейска политическа сила от 2022 г. насам и беше единственият кандидат в надпреварата. За неговата кандидатура гласуваха 502-ма от делегатите, а едва 61 бяха против. Така той спечели избора с огромно мнозинство.  

 

Заместник-председателят на испанския парламент от ЕНП Долорс Монсерат ще бъде избран за генерален секретар на партията.

 

На двудневния годишен конгрес на партията във Валенсия Вебер се похвали с  постиженията на ЕНП по време на неговото управление и разкритикува опозиционните сили в целия политически спектър.

Преди да поеме управлението, партията "беше политически в дефанзива", каза той, посочвайки как е преминала от опозиция в 19 държави до близо дузина правителствени ръководители.

 

ЕНП е най-голямата политическа сила в Брюксел. Партията има 14 европейски комисари, 12 лидери в Европейския съвет и е най-голямата политическа група в Европейския парламент със 188 депутати.

Още от "Светът"

Емил Радев: Стига отлагане! Съветът на ЕС да сложи край на смяната на часовото време

Той припомни, че още през 2018 г. Европейската комисия предложи премахването на сезонната смяна на часовото време, а през 2019 г. Европейският парламент прие съответна резолюция

Прочетете повече прочетете повече

Пентагонът отказа да потвърди ангажимента към колективната отбрана на НАТО

Експерти отдавна предупреждават, че Съединените щати може да не спазят ангажиментите си към НАТО, с което биха могли да насърчат Русия да изпита готовността на членовете на НАТО да прилагат член 5 на алианса

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени