Италия е взела "прибързано и ужасно" решение, когато се е присъединила преди четири години към китайската инициатива "Един пояс, един път", тъй като това не е спомогнало с нищо за увеличаване на износа, каза в публикувано днес интервю италианският министър на отбраната Гуидо Крозето, цитиран от Ройтерс.
Италия се присъедини към инициативата при управлението на предишното правителство, превръщайки се в единствената голяма западна държава, предприела подобна стъпка. Крозето е част от кабинет, който обмисля да анулира споразумението.
Инициативата "Един пояс, един път" предвижда възстановяване на стария Път на коприната за свързване на Китай с Азия, Европа и други региони чрез големи инвестиции в инфраструктура. Критиците съзират в инициативата инструмент, чрез който Китай да разпространи геополитическото и икономическото си влияние.
"Решението за присъединяване към новия Път на коприната беше прибързан и ужасен акт", който увеличи китайския износ за Италия, но не произведе същия ефект върху италианския износ за Китай, каза Крозето пред в. "Кориера дела сера".
"Въпросът днес е: как да излезем от инициативата, без да навредим на отношенията с Пекин. Защото е вярно, че Китай е конкурент, но той е и партньор", допълни министърът.
След срещата си в Белия дом с американския президент Джо Байдън в четвъртък италианската премиерка Джорджа Мелони каза, че нейното правителство трябва до декември да вземе решение дали да излезе от инициативата и обяви също, че скоро ще посети Пекин.
Във вчерашно интервю за италианската новинарска програма "Ти Джи 5" Мелони определи като "парадокс" това, че макар Италия да е част от инициативата "Един пояс, един път", тя не е страната от Г-7 с най-тесни търговски връзки с Китай.
"Това показва, че можеш да имаш добри отношения и търговско партньорство" с Китай дори и ако не си част от инициативата "Един пояс, един път", допълни италианската премиерка.