Продължава конференцията в Саудитска Арабия: 40 страни обсъждат мирно решение на войната в Украйна

За Саудитска Арабия, която отдавна служи като посредник в регионалните конфликти, срещата в Джеда е забележителна, защото кралството се включва в криза от най-висок световен приоритет

Град Джеда
Град Джеда Източник: Pinterest

В саудитския град Джеда продължават дискусиите с участието на политици от 40 държави за намирането на изход от войната в Украйна. Двудневната среща е част от дипломатическите усилия на Украйна да получи подкрепа отвъд основните си западни поддръжници, като се обърне към държавите от Глобалния юг, които не са склонни да вземат страна по отношение на конфликта, засегнал тежко световната икономика.

 

Участниците в срещата в Джеда, Саудитска Арабия, са се обединили около зачитането на териториалната цялост и суверенитета на Украйна, както и върховенството на Хартата на ООН. За това съобщават различни западни медии, като се позовават на източници от делегацията на ЕС.

Според италианския вестник Corriere della Sera е взето решение да се създадат работни групи по ключови теми от 10-те точки от формулата за мир на украинския президент Володимир Зеленски. Обсъжда се още кога още тази година може да бъде организирана среща на върха на участниците във форума в Саудитска Арабия.

 

В преговорите участват високопоставени лица от около 40 държави, без Русия, но с Китай. Според анализатори решението на Пекин да се присъедини към преговорите е сигнал за възможна промяна в подхода, но не и за оттегляне от подкрепата за Москва. Украйна и Саудитска Арабия поканиха дипломати от около 40 правителства на разговори в пристанището на Червено море Джеда. Сред тях се открояват Китай, Индия, Бразилия, Южна Африка и някои от богатите на петрол държави от Персийския залив, които се опитват да поддържат добри отношения както с Украйна, така и с Русия по време на войната, започнала през февруари 2022 г.

 

Много от поканените правителства отхвърлят самата концепция за избор на страна, определяйки войната като състезание между световни сили, в което те не искат да участват, и дори при бързото наближаване на събитието не е ясно колко от тях ще присъстват. Срещата е отправна точка на това, което се очаква да бъде голям украински дипломатически натиск през следващите месеци, за да се опита да изолира Русия. Началото бе поставено на 2 август, когато президентът на Украйна Володимир Зеленски свика посланиците си на спешна стратегическа среща за това как страната да предаде посланието си на света.

 

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза по-рано, че Москва ще следи преговорите в Джеда. Но говорителката на МВнР Мария Захарова заяви, че срещата без участието на Русия е опит за създаване на антируска коалиция. Украински и западни официални лица се опитаха да смекчат очакванията за преговорите на тази среща, като подчертават, че те няма да доведат до по-близък край на войната и че много от поканените държави вероятно няма да променят позицията си. Според запознати източници Рияд е държал особено на форума да бъдат представители на Индия, Китай и Южна Африка от групата БРИКС, които противно на Запада не заеха страната на Украйна, но също и не подкрепиха руската инвазия.

 

Докато на фронтовата линия на най-кръвопролитната война в Европа от десетилетия насам бушуват яростни сражения, на 2 август Зеленски заяви пред дипломатите си, че нещата ще станат още по-трудни, тъй като през следващите месеци вероятно ще се засилва натискът за намиране на път към мир чрез преговори. Изборът на Саудитска Арабия за домакин не е случаен, заявиха високопоставени украински служители, като отбелязаха усилията, които Киев е положил, за да привлече богатото на ресурси кралство. Подобно на много страни от Близкия изток, Саудитска Арабия се придържаше към внимателна линия във войната, като предоставя финансова помощ на Украйна, макар да поддържаше тесни връзки с Русия.

 

Китай, който се въздържа от подобна среща през юни в Копенхаген, заяви, че ще присъства на саудитската среща, което може да отразява задълбочаването на връзките му със страната домакин. Тази година Пекин посредничи за сключването на важно дипломатическо споразумение, което възстанови отношенията на Саудитска Арабия със съперника й Иран. Китай се опитва да се справи с войната, като твърди, че е неутрален, въпреки че предоставя на Русия жизненоважна подкрепа, която помогна за смекчаване на последиците от икономическите санкции и дипломатическата изолация.

 

За Саудитска Арабия, която отдавна служи като посредник в регионалните конфликти, срещата в Джеда е забележителна, защото кралството се включва в криза от най-висок световен приоритет. През изминалата зима принц Фейсал бин Фархан стана първият саудитски външен министър, който посети Украйна, откакто двете страни установиха дипломатически отношения преди три десетилетия. А де факто саудитският владетел, престолонаследникът принц Мохамед бин Салман, покани Зеленски да говори през май в Джеда на среща на арабските държави, където украинският президент призова близкоизточните управници да застанат заедно със страната му срещу Русия.

 

За 38-годишния принц Мохамед разговорите на срещата са още един шанс да се опита да се позиционира като световен лидер с влияние далеч отвъд своя регион и като посредник, който може да привлече неутралните държави на масата. Когато през 2018 г. саудитски агенти убиха Джамал Хашоги, критичен към монархията колумнист на Washington Post, това за кратко превърна престолонаследника в международен изгнаник. Но оттогава той се опитва да покаже, че е твърде могъщ, за да бъде пренебрегнат, и възстанови отношенията си със Съединените щати и други съюзници.

 

Украйна е изправена пред двойно дипломатическо предизвикателство, докато предприема своя дипломатически натиск. Тя трябва да запази твърдата подкрепа на западните си съюзници, докато участва в изтощителна, кървава и скъпоструваща контраофанзива, която през последните два месеца донесе някои успехи, но все още не е постигнала сериозен пробив. Но също така трябва да разшири тази подкрепа, като привлече и други държави, които досега не са били ангажирани.

 

Това няма да е лесно, отчасти защото Украйна и западните ѝ поддръжници водят интензивна борба с Русия, за да ги спечелят. Руският диктатор Владимир Путин наскоро прие в страната си група африкански лидери, като предложи да осигури безплатни доставки на зърно за половин дузина африкански държави. Русия блокира украинското зърно, което преди войната представляваше 10% от световните доставки, а критиците обвиняват Москва, че използва глада като оръжие и средство за финансиране на войната.

 

Според анализатори Саудитска Арабия трябва да действа внимателно, когато навлиза в украинската дипломация. Миналата година кралството раздразни Белия дом с решението си да намали производството на петрол в координация с ОПЕК +, групата на износителите на енергия, в която Русия е ключов член. Намаляването на производството помогна да се предотврати спада на цените на петрола в момент, когато Съединените щати се опитваха да намалят приходите на Русия от петрол.

 

Въпреки че Русия и Саудитска Арабия отдавна действат съгласувано по ключови въпроси, свързани с петрола, по начин, който е взаимноизгоден, има признаци, че дългогодишните им отношения може да са подложени на напрежение, тъй като изглежда, че Русия напоследък изпомпва повече петрол, отколкото е обещала. Точно този вид пропуквания, икономически, културни или политически, украинските и западните представители се надяват да използват в своя полза.

Още от "Светът"

ISW: Украйна ще може да стабилизира фронтовите линии през следващите месеци

Анализаторите на вашингтонския Институт за изследване на войната са на мнение, че добре обезпечените украински сили вероятно ще успеят да предотвратят оперативно значителен руски напредък по време на очаквания опит за лятна офанзива на Русия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени