Продават на търг две диамантени гривни на Мария-Антоанета

Съпругата на френския крал Луи XVI поръчва гривните на бижутера Шарл Огюст Бомер през 1776 г. в Париж

Мария-Антоанета
Мария-Антоанета Източник: Zonanews

Две диамантени гривни на Мария-Антоанета се продават на търг, организиран от аукционната къща "Кристис", съобщи Франс прес, пише "24 часа". Наддаването е насрочено за 9 ноември в Женева. Предварителната оценка на бижутата е от 1,8 милиона до 3,7 милиона евро.


"Тази цена не се определя само от стойността на диамантите, но и от възможността да се носят украшения, поръчани лично от кралица Мария-Антоанета", казва Мари-Сесил Сизамоло от "Кристис". Всяка от гривните е инкрустирана с по три реда диаманти. Двете могат да се съединият в едно колие. Скъпоценните камъни са между един и четири карата. Според аукционната къща общо диамантите на двете бижута са между 140 и 150 карата.


Гривните ще се продават в един лот. От "Кристис" очакват многократно да бъде надхвърлена първоначално определената цена на бижутата. През 2018 г. диамантена висулка за колие на Мария-Антоанета беше обявена на търг за 1,8 милиона евро, но достигна 31,8 милиона евро. Съпругата на френския крал Луи XVI поръчва гривните на бижутера Шарл Огюст Бомер през 1776 г. в Париж. Цената им е 250 хиляди ливри, което по онова време е изключително висока сума.

Още от "Светът"

Тръмп подписа учредителната харта на Съвета за мир в Давос

Страни, които засега отказват - правителствата им изразиха опасения, че инициативата може да подкопае съществуващите международни структури и ролята на ООН: Франция, Дания, Норвегия, Швеция и Словения

Прочетете повече прочетете повече

Успешното блокиране на Starlink от Иран се приписва на новата руска система "Калинка"

Никол Граевски, специалист по руско-ирански отношения в университета Sciences Po в Париж, заяви, че Русия отдавна доставя на Иран специализирано оборудване за контрол на интернет и потушаване на протести, обучавайки Техеран на методи за изолиране на цивилни от интернет

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени