"В поведението на нашата млада съседка Северна Македония при двустранните отношения има цикличност. Когато се усетят по-активни общувания, се задействат фактори с неосветено минало или със съхранени скрити позиции, които да попречат на тях". Това каза пред БНР проф. Ангел Димитров, бивш първи посланик в Скопие и съпредседател на Смесената българо-македонска комисия по исторически и образователни въпроси със Северна Македония.
Той отново подчерта необходимостта от точност, за да не се стига до размяна на словесни напрежения, а спокойно да започне работата на учените. "Съвместната комисия трябва да работи и ще работи. Всеки опит да бъде прекъсната нейната работа е жест на недоброжелателност и лошо отношение към Договора за приятелство и добросъседство... Но ясно е изразено, че има натиск върху работата на комисията от страната на Северна Македония, че хората там си задават въпроса - как ще им се позволи да направят корекции, които са необходими".
В предаването "Събота 150" проф. Димитров подчерта, че е нормално гражданите и на двете държави да правят общи чествания с уважение към паметта и делото на Гоце Делчев. "Надявам се, че има хора в Македония, които ще разберат, че не България им крие ключа към европейската врата, а това се прави от определени среди в Македония. Ключът към ЕС е в ръцете на политиците в Скопие, не тук.", категоричен бе проф. Димитров.
"Създаването на страхови неврози с измислен враг, с измислена теза, е дело на пропагандата. Там се нагнетява напрежение от медии, от изказвания, за да се създават внушения, че някой иска да им ограби идентичността. Абсурдно е да се поставя знак на равенство между историята като наука и идентичност". И посочи, че европейските стандарти са по-различни от това, което се налага като позиция в Северна Македония", добави той.