Проф. Драги Георгиев: Историческа комисия между България и Северна Македония да бъде замразена за две години

Според него именно Комисията е пречка за нормализиране на политическата атмосфера между двете страни

Историкът Драги Георгиев
Историкът Драги Георгиев Източник: Republika.mk

Да бъде замразена работата на Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония, предлага съпредседателят ѝ от Скопие проф. Драги Георгиев в интервю пред ТВ "Телма".

 

Той би бил съгласен комисията да замрази работа за една-две години, докато се нормализира политическата атмосфера между двете страни, защото според него именно Комисията е пречка пред това.

 

Георгиев посочва още, че съвместното отбелязване паметта на Гоце Делчев, което ще се състои в Скопие на 4 февруари между български и северномакедонски представители, е политическо решение и жест на добра воля на двете правителства и не е съгласувано с Комисията.

 

Вече две години Комисията работи по формулирането на текст, който да позволи такова честване, но съгласие по него няма, обяснява Георгиев. Той подчертава, че Историческата комисия още дебатира по делото и личността на легендарния революционер.

 

Георгиев посочва също така, че терминът "обща история", записан в Договора за приятелство и добросъседство от 2017 г., според него е твърде общо формулиран и позволява на България да тълкува тази история като история на българския народ от 9 век до 1944 г.

Още от "Светът"

Най-малко 27 палестинци загинаха при израелски нападения в ивицата Газа тази сутрин, съобщи гражданската защита на анкла

Говорител на службата заяви, че ударите са били нанесени в ранните часове на днешния ден и са поразили предимно домове и бежански лагери.

Прочетете повече прочетете повече

Макрон: ЕС трябва да се подготви за ответни мерки срещу митата на Тръмп

Инструментът на ЕС срещу принудата (ACI) позволява на блока да отвърне на трети страни, които оказват икономически натиск върху страните членки на ЕС да променят политиките си и предлага широк обхват от мерки

Прочетете повече прочетете повече

Западни издания коментират резултатите от срещата между Макрон и Стармър

Вчера двете ядрени сили на европейския континент подписаха във военноморската база "Нортууд", северно от Лондон, актуализация на Декларацията от Чекърс-текстът, който задава тона на сътрудничеството в тази област

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени