Проф. Топалов: Белград никога няма да пусне Северна Македония в ЕС преди себе си

Договорът ни със Северна Македония не се изпълнява, добави той

Проф. Кирил Топалов
Проф. Кирил Топалов Източник: bTV

Моето предположение е, че Северна Македония не иска да влезе в ЕС под претекст, че България не ги пуска, се оправдава. Белград никога няма да ги пусне преди себе си в ЕС, но може би Сърбия също не иска да влезе в Съюза. Това заяви в студиото на bTV проф. Кирил Топалов, член на българо-македонската комисия по въпросите на общата история.

 

"Би трябвало все още договорът за приятелство и добросъседство, подписан между България и Северна Македония преди четири години все още да има тежест, защото е официален договор между две държави и ако те се отнасят сериозно към международните отношения, към бъдещето си, към народа си, то би трябвало да се зачита", добави той. Проф. Топалов допълни, че за съжаление, той не се изпълнява от Северна Македония.

 

"Те гласуваха декларация, която почти обезсмисля договора между нашите две държави и взривява нашите бъдещи отношения, защото тя регистрира крачка назад не само в отношенията с България, но и с Гърция. Гръцкото общество масово вече не приема Преспанския договор и е настроено срещу него. На Гърция ѝ трябва само един опит на Северна Македония да се върне към "антиквизацията", за да се развалят отношенията", допълни той.

Още от "Светът"

Финландският президент: Трумп губи търпение по отношение на войната на Русия срещу Украйна

Надявам се, че по време на разговора на Тръмп с Путин руският диктатор няма да измисли някакъв повод, за да се опита да принуди Съединените щати да отменят санкциите, добави Александър Стуб

Прочетете повече прочетете повече

Управляващият в Португалия дясноцентристки Демократичен съюз спечели парламентарните избори, но не успя да си осигури мн

Очаква се Демократичният съюз да формира правителство на малцинството в условията на рязкото нарастване на подкрепата за крайнодясна популистка партия "Стига!"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени