Прокурор от Международния наказателен съд пристигна в Украйна - погва Путин и компания за военни престъпления

Окупаторите ще отговарят за всичките си военни престъпления срещу украинците, категоричен е президентът на Украйна Зеленски

Прокурорът от Международния наказателен съд в Хага Карим Хан
Прокурорът от Международния наказателен съд в Хага Карим Хан Източник: AFP

Прокурорът от Международния наказателен съд Карим Хан пристигна в Украйна. Той веднага започва работа по въпроса с военните престъпления на РФ срещу украинците. Това разкри в свое видеообръщение президентът на Украйна Володимир Зеленски. 

 

"Днес говорих с прокурора от Международния наказателен съд в Хага Карим Хан, той вече е в Украйна и вече работи. Окупаторите ще отговарят за всичките си военни престъпления срещу украинците", - добави Зеленски.

 

 

Главният прокурор към МНС в Хага Карим Хан още в понеделник заяви, че съдът ще разгледа възможни военни престъпления, извършени не само след нахлуването на Русия миналата седмица, но и преди него. Хан каза, че съдът вече е провел предварително разследване на престъпления, свързани с насилственото потушаване на проевропейски протести в Киев през 2013-2014 г., както и твърдения за престъпления в полуостров Крим след анексирането му.

 

"Има разумна основа да се смята, че в Украйна са извършени както предполагаеми военни престъпления, така и престъпления срещу човечеството" от 2014 г. насам, каза Хан.

Още от "Светът"

Изявлението на Тръмп за удължаване на примирието е "хитрост за печелене на време" за нанасяне на внезапен удар, заяви съ

Агенция Тасним съобщи, че докато блокадата продължава Ормузкият проток ще остане затворен и, ако се наложи, тя ще бъде премахната чрез сила

Прочетете повече прочетете повече

Евродепутати се обявиха срещу пълната забрана на оловото в лова, риболова и спортната стрелба

Припомняме, че от февруари 2023 г. в ЕС е в сила забрана за използването на оловни боеприпаси във влажни зони, като се обсъжда и предложение за пълна забрана

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени