
Руският президент Владимир Путин и специалният пратеник на Белия дом за Украйна Стив Уиткоф разговаряха повече от 4 часа в Санкт Петербург. На срещата са присъствали освен Путин, съветникът на руския президент Юрий Ушаков и Кирил Дмитриев, ръководител на Руския фонд за преки инвестиции и специален представител на президента за чуждестранните инвестиции, съобщиха руските държавни медии. Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че началото на срещата е било "делово". Той също така каза, че телефонен разговор между Путин и Тръмп след срещата е "теоретично възможен".
По-рано през деня Уиткоф пристигна в Русия и се срещна с Дмитриев. Белият дом потвърди посещението на Уиткоф, като съобщи, че той е отишъл в Русия, "за да осъществи пряка комуникация с Кремъл и с Владимир Путин". Освен това той определи пътуването му като "още една стъпка в преговорния процес към прекратяване на огъня и окончателно мирно споразумение между Русия и Украйна".
"Тъй като тези преговори продължават, очевидно няма да изпреварвам президента или неговия екип, но мисля, че президентът съвсем ясно заяви, че е постоянно разочарован и от двете страни в този конфликт и иска да види края на тези боеве, както и края на войната", каза говорителката на Тръмп Каролин Ливит. Това пътуване е третото посещение на Уиткоф в Русия, като предишното се състоя на 13 март в Москва, където той се срещна с висши руски служители, преди да бъде приет от Путин.
"Най-бързият начин да се постигне прекратяване на огъня в Украйна е да се подкрепи стратегия, която да предостави на Русия собствеността върху четири източноукраински региона, които тя се опита да анексира незаконно през 2022 г.", каза Уиткоф. Това е въпрос, който Уиткоф е изказвал и преди - и публично в подкаст интервю с консервативната медийна личност Тъкър Карлсън миналия месец - но който Киев многократно е отхвърлял и който някои американски и европейски официални лица са отхвърляли като максималистично руско искане.
По време на срещата с Тръмп генерал Кийт Келог, пратеник на президента за Украйна, се противопостави на Уиткоф, заявявайки, че Украйна, макар и да е готова да преговаря за някои условия, свързани със спорните земи, никога не би се съгласила едностранно да отстъпи пълната собственост върху териториите на Русия, припомня БГНЕС.
Срещата приключи, без Тръмп да вземе решение за промяна на стратегията на САЩ. На 11 април Уиткоф замина за Русия, за да се срещне с Путин. Служителите на администрацията на Тръмп все повече се разминават по въпроса как да се излезе от задънената улица между Украйна и Русия, като Уиткоф и Келог - който е привърженик на по-пряка подкрепа за Украйна - не са съгласни с най-добрия курс напред, твърдят американски служители, както и четирима западни дипломати, които са в контакт с представители на администрацията.
В разрез с обичайните процедури за сигурност Уиткоф е поканил Кирил Дмитриев, руския пратеник, който е подложен на санкции от страна на САЩ след руската инвазия, в личната си резиденция на вечеря преди срещата в Белия дом.
Уиткоф, стар приятел на Тръмп, който е помогнал за постигането на ключови дипломатически победи на президента, получи известна подкрепа от скептиците на Републиканската партия по отношение на Украйна, но предложенията му предизвикаха възмущение сред други републиканци, които смятат, че администрацията се е обърнала твърде рязко към Москва.
От встъпването си в длъжност през януари Тръмп промени външната политика на САЩ, като настоя Украйна да се съгласи на прекратяване на огъня и същевременно облекчи много от мерките, които администрацията на Байдън беше предприела, за да накаже Русия за пълномащабното нахлуване в съседната страна през 2022 г.
Някои американски и европейски служители се притесняват, че докато Уиткоф преследва стратегията на Тръмп, руснаците се възползват от липсата му на опит на масата за преговори.