Путин не е на себе си - вижда руснаците живеещи до 81 г. и раждащи 7-8 деца

Страната е обхваната от тежка демографска криза и тя вече се отразява на пазара на труда

Владимир Путин
Владимир Путин Източник: Прессекретариат на Президента на РФ

На фона на задълбочаваща се демографска криза и негативно отразяващи се фактори като коронавируса (страната загуби 750 хил. души по време на пандемията), както и войната в Украйна, руският президент Владимир Путин постави амбициозната цел за удължаване на живота на руснаците до 2036 година, пише Bloomberg.

 

Президентът нареди на правителството да изготви политики, чрез които до тогава средната очаквана продължителност на живота в Русия да бъде 81 години, спрямо 73,4 години през 2023 година. Първата междинна цел  е в края на петия мандат на руския президент - през 2030 година и до тогава средната очаквана продължителност на живота на руснаците трябва да е вече 78 години.

 

Независимият експерт по демография Алексей Ракша коментира, че целта на Путин е крайно нереалистична, освен ако не спре войната, не удвои разходите за здравеопазване и рязко не ограничи силния алкохол и цигарите.

 

Продължителността на живота в Русия се повишава, но с много по-бавни стъпки от поръчаните от държавния глава. Според базовия сценарий на Федералната статистическа служба, публикуван през декември 2023 година, към 2037 година средната очаквана продължителност на живота в Русия ще бъде около 78 години. 81 години няма да бъдат достигнати преди 2045 година.

 

Статистиците действително признават за възможна целта на държавния глава, но в най-оптимистичния си сценарий за развитието на страната. За сравнение по данни на Евростат средната очаквана продължителност на живота в ЕС е 80,6 години през 2022 година.

 

Русия обаче е в тежка демографска криза с раждаемост под нивата от 90-те години на миналия век. Това вече поставя под заплаха икономическото и политическото бъдеще на страната. Преди ден Bloomberg публикува анализ за пазара на труда, от който е видно, че през 2022 година младежите на възраст под 30 години са едва 14,9% от трудовата сила на Русия.

 

Според анализи на руската централна банка имиграцията в момента не може да преодолее кризата за работна ръка, още повече, че заради санкциите и войната в Украйна Русия не е най-привлекателната държава за трудовите мигранти.

 

От години Русия се опитва да преодолее тези негативи. Правителството отпусна милиарди в програми за насърчаване на раждаемостта, предлагащи данъчни облекчения и плащания за семейства с повече деца. На този етап те не дават очаквания резултат.

 

По данни на статистиката в последните пет години - от януари 2019 г. до януари 2024 г., населението на Русия е намаляло с 1,7 млн. души до 146 млн. В тях са включени и 2 млн. души от незаконно анексирания през 2014 година Крим (макар че Москва предприе множество инициативи за разселване на руснаци в окупираните украински територии). В този период е и "най-смъртоносната" година от края на Втората световна война - 2021 година, в която в Русия починаха 1 млн. души.

 

Прогнозата на статистиката е, че населението на Русия ще продължи да намалява и ще достигне 139 млн. души през 2046 година, в които са включени и 1,8 млн. граждани на Крим. Относително оптимистичните прогнози на руската Академия на науките сочи, че населението на страната вероятно ще намалее до 136 млн. души през 2050 година.

 

Един от факторите, който влошава демографската криза е войната в Украйна, пише още Bloomberg . От 2022 година много руснаци избягаха от родината си - някои несъгласни с политиката, която води, други изплашени от мобилизацията, която обяви Путин през септември 2022 година. Част от изпратените на бойното поле също не се връщат.

 

След масовото бягство на млади хора в края на 2022 година Москва започна да предлага огромни бонуси за доброволците за фронта и реално няма нужда от мобилизация. Средствата, които предлага властта обаче са съпоставими с годишна заплата в мечтана доскоро месторабота в газовия холдинг "Газпром".

 

Източник: Investor.bg

Още от "Светът"

САЩ извършиха успешен опит по прихващане на балистична ракета със среден обсег след използването от Русия на "Орешник"

На 21 ноември Русия удари Днепър с балистична ракета със среден обсег, която руският президент Владимир Путин нарече нова разработка под наименованието "Орешник"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени