Путинистката "матрьошка" Орбан се обяви против приемането на Украйна в НАТО

Неговата реакция дойде, след като ръководителят на Алианса Йенс Столтенберг каза в петък, че "всички съюзници в НАТО са се съгласили Украйна да стане член на НАТО"

Владимир Путин и Виктор Орбан
Владимир Путин и Виктор Орбан Източник: Twitter

Премиерът на Унгария Виктор Орбан и откровен апологет на военнопрестъпника Путин изрази съмнение относно отдавнашния стремеж на Украйна да се присъедини към НАТО.

 

Неговата реакция дойде, след като ръководителят на Алианса Йенс Столтенберг каза в петък, че "всички съюзници в НАТО са се съгласили Украйна да стане член на НАТО". Столтенберг нееднократно заявява, че Киев ще се присъедини към НАТО в средносрочен план, след като руското нахлуване приключи.

 

Но Орбан побърза да изрази изненадата си от последното твърдение в туит с една дума в петък следобед. "Какво?!" - възкликна унгарският премиер, реагирайки на статия за коментарите на Столтенберг.

 

 

Присъединяването към блока носи защитата на член 5 на НАТО, който гласи, че атака срещу един член е атака срещу всички. На практика това означава, че ако Украйна бъде нападната, всички членове на НАТО - включително САЩ - ще се притекат на помощ.

 

Но Унгария, която се присъедини към НАТО през 1999 г., вече показа готовност да се противопостави на разширяването на алианса. След месеци на забавяне, тя подписа кандидатурата на Финландия за присъединяване през март.

 

И се присъедини към Турция в задържането на кандидатурата на Швеция. През март правителственият говорител Золтан Ковач обвини служители в Швеция, че седят на "разпадащ се трон на морално превъзходство".

 

Отношенията между Киев и Будапеща отдавна са напрегнати. Орбан се проявява като откровен лакей на руския диктатор Владимир Путин, саботирайки западни инициативи в полза на руските интереси. Орбан не позволи страната му да изпрати оръжие на Киев.

 

Унгария също прекара години в блокиране на срещи на високо ниво между представители на НАТО и украински военни лидери, твърдейки, че има загриженост относно правата на говорещите унгарски език в Западна Украйна.

Още от "Светът"

Тръмп каза, че ще обяви Ормузкия поток за "територия на САЩ"

Тръмп се обърна към американците, които "плащат малко повече за бензин" заради войната като заяви, че това е цената, за да се гарантира, че "една много лоша страна" няма да се сдобие с ядрено оръжие

Прочетете повече прочетете повече

Украински оператори на дронове "унищожиха" цяла американска бригада по време на учения в Германия

Украинските оператори на дронове са "унищожили" американските бронетранспортьори толкова бързо, че е трябвало да бъдат "възкресени", т.е. отново въведени в атаката, за да могат ученията да продължат

Прочетете повече прочетете повече

WSJ: Тръмп е бил готов да приключи войната с Иран и без ядрено споразумение

Според събеседниците на изданието всички опити на САЩ за бързо излизане от войната са се сблъскали с усложнения, когато Иран е поставил безкомпромисни искания за възобновяване на корабоплаването

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени