Раждаемостта в САЩ се понижи до историческо дъно

Според констатациите спадът се наблюдава при всички регистрирани етноси

Раждаемостта в САЩ се понижи до историческо дъно
Раждаемостта в САЩ се понижи до историческо дъно Източник: Twitter

Нивата на раждаемост в Съединените американски щати са се понижили до историческо дъно, като това е най-малкият брой на новородени от 1979 г., показват данните на статистиката, цитирани от CNBC. Около 3,6 милиона бебета са родени в САЩ през 2020 г. - отбелязвайки 4% спад спрямо предходната година, установиха Националният център за здравна статистика към Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC).

 

Според констатациите спадът се наблюдава при всички регистрирани етноси. В сравнение с 2019 година понижението е с 4%  - два пъти по-силно от средните темпове на спад от 2014 година насам, които са около 2%. Общият коефициент на раждаемост (броят деца, които една жена се очаква да има) също пада с 4% на годишна база.

 

Националната картина кореспондира със спада на раждаемостта в световен мащаб - тенденция, която според някои експерти е ускорена от продължаващата пандемия от коронавируса.

В доклада на CDC демографите изследват общия коефициент на плодовитост в страната, който сравнява броя на живородените бебета с броя на жените, за които се смята, че са в детеродна възраст - между 15 и 44 години.

 

През 2020 г. общият коефициент на плодовитост в САЩ е около 56 раждания на 1000 жени - най-ниският регистриран до сега в САЩ. Той е спаднал с 50% в сравнение с началото на 60-те години.

Ражданията са спаднали с 4% при белите, чернокожите и латиноамериканските жени, с 9% при азиатките, 3% при хавайците и 7% при индианските жени и местните жени в Аляска, пише БГНЕС.

Още от "Светът"

Радев: България ще подкрепи Украйна за ЕС

Премиерът открои три стратегически области на възстановяването, за които Киев може да разчита на българска подкрепа - енергийната диверсификация, свързаността в региона на Черно море и сътрудничеството в сферата на сигурността

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп заяви пред генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Белия дом, че алиансът е предал САЩ по време на войната с Иран

Една от основните роли на Рюте след втората победа на Тръмп на президентските избори през ноември 2024 г. беше да овладява враждебността на президента към алианса

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени