
Израелската страна е заинтересована от една отслабена и децентрализирана Сирия, а важен фактор, допринасящ за това, може да бъде запазването на руските военни бази в страната - военноморската база в Тартус и военновъздушната база Хмеймим в Латакия. Това съобщава Ройтерс, като се позовава на информирани източници.
Според агенцията Израел активно лобира за тази идея в САЩ, разглеждайки руското присъствие като противовес на нарастващото влияние на Турция в региона. Засилването на Анкара, според Тел Авив, представлява сериозна заплаха за сигурността на еврейската държава.
Източниците на агенцията отбелязват, че напрежението между Израел и Турция рязко ескалира по време на конфликта в ивицата Газа, което засилва опасенията на Тел Авив. Според израелски служители подкрепяните от Анкара нови ислямистки власти в Сирия представляват пряка заплаха за границите на Израел.

През февруари Израел представи позицията си във Вашингтон, като привлече вниманието на висши служители на американската администрация и Конгреса към аргументите си. Това съобщават три американски източника и още едно лице, запознато с преговорите.
По време на тези срещи израелските официални лица са подчертали положителния аспект на продължаващото присъствие на Русия в Сирия, което е изненадало някои от американската страна. Част от преговарящи изразиха мнение, че Турция, като член на НАТО, е по-предпочитан гарант за сигурността в региона. Източници обаче заявиха, че Израел категорично не е съгласен с това твърдение и настоява на своята гледна точка за ситуацията.
"Най-големият страх на Израел е, че Турция ще поеме защитата на новия ислямистки ред в Сирия, който в крайна сметка може да се превърне в база за подкрепа на Хамас и други радикални групи", заяви Арон Лунд, анализатор в американския мозъчен тръст Century International.
Според източниците все още не е ясно до каква степен администрацията на американския президент Доналд Тръмп е склонна да разгледа предложенията на Израел. Вашингтон все още не е дал ясни сигнали за стратегията си спрямо Сирия, включително за бъдещето на режима на санкции и евентуалното запазване на американски военен контингент в североизточната част на страната.
Режимът на Башар Асад падна през декември миналата година след офанзива на бунтовническите сили, в която ключова роля изигра "Хаят Тахрир аш Шам". Ахмед ал-Шараа, известен още като Абу Мохамед ал-Джулани, стана временен сирийски президент. Самият Асад избяга в Русия. Сега на територията на Сирия има две руски военни бази - в Тартус и Хмеймим, които Москва получи под наем за 49 години през 2017 г.