Ръководителят на преходното правителство на Сирия Ахмед ал Шараа и турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще обсъдят отбранителен пакт, според който Анкара ще може да разположи военни бази на територията на южната си съседка, съобщиха за Ройтерс четири източника от сирийските разузнавателни служби. Срещата на двамата лидери е днес.
Според събеседниците на агенцията става дума за две турски бази в пустинния район в Източна Сирия, известен като Бадия. По-рано проправителственият вестник Türkiye съобщи, че Анкара планира да разположи там до 50 изтребителя F-16.
Говорител на ръководителя на преходното правителство заяви пред Ройтерс, че новата власт в Сирия ще обсъди "обучението от Турция на новата сирийска армия" - предишната беше разпусната след свалянето на президента Башар Асад - както и "нови области на сътрудничество", без да уточнява кои. Администрацията на Ердоган заяви пред РИА Новости, че няма информация за създаването на нови бази в Сирия. Турция, която е член на НАТО, вече има бази в района на провинциите Алепо и Идлиб.
Информацията за възможното разширяване на военното й присъствие в Сирия се появи, след като станаха известни неуспешните опити на Русия да запази базите си в Хмеймим и Тартус. Делегация на външното министерство пристигна в Дамаск на 28 януари за първи път след свалянето на Асад, който замина за Москва със семейството си в началото на декември, а новите сирийски власти поискаха Русия да екстрадира президента беглец и да плати репарации, за да "възстанови доверието".
Източници на Bloomberg казаха, че Турция, която подкрепи бунтовниците по време на неотдавнашната бунтове срещу Асад, се противопоставя на запазването на руските бази в Сирия, а новата администрация помни, че Путин помогна на Асад да не загуби войната, започнала след Арабската пролет, и се опита да спаси режима си до последно, така че е малко вероятно Кремъл да разчита на положително решение на въпроса.
След смяната на властта в Сирия миналия декември руската активност във военновъздушната база Хмеймим беше ограничена и два транспортни кораба чакаха няколко седмици, преди да им бъде позволено да акостират в Тартус, за да изнесат военно оборудване. Тогава Сирия прекрати споразумението със "Стройтрансгаз" за инвестиции в пристанището - договорът беше подписан за 49 години. За същия период е отдадена под наем базата в Тартус, която осигурява на Русия единствения пряк достъп до Средиземно море и служи като ключова точка за разширяване на влиянието на Кремъл в Близкия изток и Африка, както и център за прехвърляне на войски, наемници и оръжия.