Доналд Тръмп планира да номинира сенатор Марко Рубио за поста държавен секретар, пише Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Ако бъде одобрен, Рубио ще стане първият латиноамериканец, който заема позицията, и първият дипломат на страната в новата администрация на Тръмп, която ще встъпи в длъжност през януари. Рубио, който е известен с твърдите си позиции по отношение на Китай, Иран и Куба, беше най-агресивният кандидат в списъка на Тръмп за държавен секретар.
През последните години Рубио адаптира възгледите си към по-сдържаната външна политика на Тръмп, който критикува бившите американски президенти, че въвличат Америка в дълги и скъпи войни. Въпреки че Тръмп е склонен към чести промени в решенията, източници потвърждават, че този път изборът е почти окончателен.
Новата администрация ще трябва да действа в условията на влошаваща се глобална нестабилност, по-специално поради конфликтите в Украйна и Близкия изток, както и сближаването на Китай с Русия и Иран. Войната в Украйна ще бъде важен фокус в дневния ред на Рубио. Наскоро той заяви, че Украйна трябва да търси дипломатическо споразумение с Русия, а не да се фокусира върху връщането на всички територии. Рубио беше и един от 15-те републиканци, които гласуваха против пакета за военна помощ за Украйна на стойност 95 милиарда долара.
Вероятното назначение на Рубио отразява промяната във външната политика на републиканците при Тръмп. Някога известна със силната си подкрепа за военни интервенции, сега Републиканската партия все повече се застъпва за сдържаност във външната политика, особено в Европа, където много републиканци се оплакват от липсата на принос от съюзниците от НАТО, пише Ройтерс.
Поради кубинските си корени Рубио активно се противопоставя на нормализирането на отношенията с Куба и заема твърда позиция срещу режима на Николас Мадуро във Венецуела, което е напълно в съответствие с възгледите на Тръмп.
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп избра републиканеца Майк Уолц за съветник по националната сигурност, пише Ройтерс, позовавайки се на източници, близки до ситуацията.
Уолц, пенсиониран полковник от Националната гвардия и бивша зелена барета, е известен като отявлен критик на Китай, който последователно подкрепя Тръмп. Той многократно е заявявал важността на готовността на САЩ за евентуален конфликт в Азиатско-тихоокеанския регион.
Позицията не изисква потвърждение от Сената. Ако изборът се потвърди, Уолц ще бъде пряко отговорен за информирането на Тръмп по въпросите на националната сигурност и координацията между правителствените агенции. Известен като критик на изтеглянето на войските от Афганистан през 2021 г., Уалц оценява положително подхода на Тръмп към външната политика, виждайки го като "разрушител на статуквото", който може да промени дългогодишните навици в Пентагона.
Политическата кариера на Уолц включва опит в работата с министрите на отбраната Доналд Ръмсфелд и Робърт Гейтс и той е член на Конгреса от 2018 г. Той председателства подкомисията по отбранителна логистика на Камарата на представителите и е член на Комисията по разузнаване и е член на републиканската група, занимаваща се с въпроси, свързани с Китай. Уолц е убеден, че САЩ трябва да засилят бойната си готовност в Тихоокеанския регион.
В книгата си "Жестоки истини: Мислете и управлявайте като зелена барета" Уалц описва стратегия от пет стъпки, която според него ще помогне да се избегне война с Китай. По-специално той отбелязва бързото въоръжаване на Тайван, подкрепата на съюзниците в региона и модернизацията на американската авиация и флот. По отношение на Украйна Уалц преразгледа възгледите си след руската инвазия през 2022 г.: той призова за предоставяне на повече оръжия на Киев. Наскоро обаче той отбеляза, че си струва да се преоценят целите на САЩ в Украйна.
Уолц също така подкрепя политиката на Тръмп, която накара съюзниците от НАТО да увеличат разходите за отбрана, въпреки че, за разлика от Тръмп, той не предлага оттегляне на САЩ от алианса. Той потвърди лоялността си към Тръмп, като се появи на съдебното заседание през май тази година, което го открои сред законодателите.