Румъния купува изтребители F-35, България ремонтира за десетки милиони съветските таралясници МиГ-29

През март т.г. министерството на отбраната на страната заяви, че Румъния ще купи танкове Abrams

Изтребители F-35
Изтребители F-35 Източник: Lockheed Martin

Румъния ще закупи бойни самолети F-35, произведени в САЩ. Това реши Върховният съвет за национална отбрана, който заседава днес, цитиран от "Гласът на Америка". Членовете му одобриха така наречената Концепция за постигане на оперативна способност на противовъздушната отбрана с многоцелеви самолети от пето поколение, съобщиха от президентската администрация.

 

"Процесът на модернизация на военновъздушните сили ще продължи със закупуването на самолети от последно поколение F-35. Те са оборудвани с широк набор от усъвършенствани сензори, имат способността да обменят криптирана информация в реално време, както с въздушни платформи, така и с наземни отбранителни системи, притежават способността да управляват оперативната картина на бойното поле, позволяват постигане и поддържане на превъзходство във въздуха, задължително условие за осигуряване на суверенитет в националното въздушно пространство и при необходимост за неговата отбрана", се посочва в прессъобщение на администрацията на румънския президент.

 

През тази година страната увеличи своите отбранителни разходи на 2,5 % от БНП. На румънско-украинската границя е разположена американска противоракетна отбрана, а от миналата година на територията на страната е разгърната постоянна бойна група на НАТО. През март т.г. министерството на отбраната на страната заяви, че Румъния ще купи танкове Abrams.

Още от "Светът"

Тръмп каза, че ще обяви Ормузкия поток за "територия на САЩ"

Тръмп се обърна към американците, които "плащат малко повече за бензин" заради войната като заяви, че това е цената, за да се гарантира, че "една много лоша страна" няма да се сдобие с ядрено оръжие

Прочетете повече прочетете повече

Украински оператори на дронове "унищожиха" цяла американска бригада по време на учения в Германия

Украинските оператори на дронове са "унищожили" американските бронетранспортьори толкова бързо, че е трябвало да бъдат "възкресени", т.е. отново въведени в атаката, за да могат ученията да продължат

Прочетете повече прочетете повече

WSJ: Тръмп е бил готов да приключи войната с Иран и без ядрено споразумение

Според събеседниците на изданието всички опити на САЩ за бързо излизане от войната са се сблъскали с усложнения, когато Иран е поставил безкомпромисни искания за възобновяване на корабоплаването

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени