Румъния планира да купи поне 54 танка Ейбрамс от САЩ

Това е един батальон танкове според стандартите на НАТО

Танк "Ейбрамс"
Танк "Ейбрамс" Източник: Warfiles

 Румъния ще купи един батальон американски танкове Ейбрамс чрез междуправителствено споразумение със Съединените щати, съобщи началникът на Дирекцията за въоръжението в румънското министерство на отбраната генерал-майор Теодор Инчикаш в интервю за изданието "Обсерваторул милитар", цитирано от телевизия Диджи 24.

 

"Щабът на сухопътните сили смята, че (танкът Ейбрамс, бел. ред.) е най-доброто средство и има своя уникалност в изпълнението на мисиите", посочва той.

 

Началникът на Дирекцията за въоръжението уточни, че ще бъде изпратено искане до парламента на Румъния за одобряване на покупката на "един батальон танкове Ейбрамс", без да уточни точния брой на бронираните машини, които румънската армия иска да купи и цената на покупката.

 

Един батальон танкове според стандартите на НАТО обикновено включва 54 бронирани машини, отбелязва телевизията, цитирана от БТА.

 

За сравнение Полша съобщи през януари, че ще купи 116 танка Ейбрамс, а договорът възлиза на 1,4 милиарда долара. Генерал-майор Теодор Инчикаш посочи още, че в близките дни ще бъде изпратено дo парламента искане за одобрение на покупката на три батальона гъсенични гаубици, както и за гъсенични бойни машини за пехотата, системи за противовъздушна отбрана с малък и много малък обсег и два типа ракети за изтребителите Ф-16.

 

"Същевременно е на път да влезе за предварително одобрение в парламента нашето искане за покупката на един батальон танкове Ейбрамс и нов пакет за реализиране на морските бойни способности - покупка на подводници, миночистачи и модернизиране на ракетните кораби", посочи той.

Още от "Светът"

Владимир Путин каза, че Русия е изстреляла хиперзвукова балистична ракета със среден обсег "Орешник" срещу Украйна

Путин заяви, че Русия е провела тестовете в отговор на това, че въоръжените сили на Украйна са атакували цели в Брянска и Курска област на 19 и 21 ноември, използвайки американски ракети ATACMS и френско-британски Storm Shadow (SCALP)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени