Румъния се включва в бойната група на НАТО в България

Армията на съседите ще се включи с разузнавателен отряд

Румъния и НАТО
Румъния и НАТО Източник: МО на САЩ

От януари 2025 г. Румъния разширява присъствието си с войски и военна техника в две бойни групи на НАТО, действащи в съюзнически държави по източния фланг. Става дума за Словакия (с противотанков отряд) и България (с разузнавателен отряд). Същевременно Румъния продължава да участва в една от бойните групи от усиленото предно присъствие (eFP) в Полша с противовъздушен отряд.

 

Министерството на отбраната на Румъния припомни, че решението за разполагане на многонационални бойни групи в България, Румъния, Словакия и Унгария е взето на срещата на върха на НАТО в Мадрид през 2022 г. като част от засилването на мерките за колективна отбрана на източния фланг на Северноатлантическия алианс. Новите бойни групи бяха създадени по модела на тези в балтийските държави и Полша, които бяха разположени след срещата на върха на НАТО във Варшава през 2016 г.

 

Бойната група в Словакия се ръководи от Испания и включва войски от Чешката република, Португалия, Румъния и Словения. Бойната група в България се ръководи от Италия, като в нея участват войски от Албания, Хърватия, Гърция, Черна гора, Северна Македония, Румъния, Турция и САЩ.

 

Засилването на приноса на Румъния към съюзническите мерки за възпиране и отбрана допълва присъствието на румънски войници в бойната група, разположена в Полша, където Букурещ участва от 2017 г.

 

Присъствието на Румъния с над 150 войници и оборудване в бойните групи на Северноатлантическия алианс отразява твърдия ѝ ангажимент за укрепване на колективната отбрана на източния фланг, подчерта Аджерпрес.

 

Националното министерство на отбраната споменава, че рамковата държава на бойната група на НАТО в Румъния е Франция. Белгия, Люксембург и Испания участват в нея. Формированието в България е под командването на Многонационалната дивизия "Югоизток", базирана в Букурещ.

 

360-градусовият подход на НАТО към отбраната и възпирането има за основна цел да гарантира колективната сигурност, като обхваща трите основни задачи на Алианса - възпиране и отбрана, предотвратяване и управление на кризи, сигурност на сътрудничеството.

 

Понастоящем Румъния допринася за поддържането на регионалната и глобалната сигурност с над 1000 души личен състав, а също така участва в мисии и операции на ЕС. Румънец е командир на Мисията на ЕС за обучение на въоръжените сили на Централноафриканската република (мисията EUTM RCA), а също така румънец ще поеме командването на мисията EUFOR ALTHEA в Босна и Херцеговина.

 

По този начин Румъния ще упражнява едновременно командването на две от деветте военни операции и мисии, провеждани под егидата на Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз, за които страната допринася с военен персонал и оборудване.

Още от "Светът"

Френското разузнаване: Китай използва посолствата си, за да подкопава продажбите на френските изтребители "Рафал“

военните аташета в китайските посолства по света са причинили спад в продажбите на "Рафал", след като са се опитали да убедят страни, които вече са поръчали френския изтребител, сред които и Индонезия, да не купуват повече от този модел

Прочетете повече прочетете повече

Израелски удари в ивицата Газа през изминалото денонощие са причинили смъртта на близо 30 палестинци

Войната в ивицата Газа започна на 7 октомври 2023 г., когато ислямисткото движение "Хамас" извърши изненадващо трансгранично нападение срещу израелска територия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени