Румъния ще даде система "Пейтриът" на Украйна

Това е част от доставката на пет такива системи и други стратегически единици за противовъздушна отбрана, обещани от държавите от НАТО на Киев в борбата му с руската инвазия

ПВО система Patriot
ПВО система Patriot Източник: ВСУ

Коалиционното правителство на Румъния одобри проектозакон за даряване на система за противоракетна отбрана "Пейтриът" на Украйна и го изпрати в парламента за окончателно гласуване, съобщава "Ройтерс".

 

Румъния е страна членка на НАТО от 2004 г. Тя има 650-километрова граница с Украйна и фрагменти от руски дронове многократно са падали на нейна територия, докато руските сили атакуват украински пристанища точно отвъд границата на река Дунав.

 

През юни Букурещ заяви, че ще дари една от двете си оперативни системи "Пейтриът" на Украйна, при условие че съюзниците я заменят с подобна система за противовъздушна отбрана.

 

Това е част от доставката на пет такива системи и други стратегически единици за противовъздушна отбрана, обещани от държавите от НАТО на Киев в борбата му с руската инвазия.

 

"След като парламентът одобри закона, правителството ще може да издаде решението, което прави дарението оперативно", посочи говорителят на правителството Михай Константин.

 

Проектозаконът гласи и че Румъния ще изпрати писма за предложение и приемане на САЩ за подмяна на дарената ПВО система и очаква да плати данъци и такси в размер на приблизително 60 милиона долара.

 

Румъния подписа сделка за 4 милиарда долара за закупуване на системи "Пейтриът" през 2017 г. Това бе най-големият ѝ договор за доставка до момента. Страната получи първата система през 2020 г., като до момента Румъния е получила общо четири системи, две от които работят.

Още от "Светът"

Владимир Путин каза, че Русия е изстреляла хиперзвукова балистична ракета със среден обсег "Орешник" срещу Украйна

Путин заяви, че Русия е провела тестовете в отговор на това, че въоръжените сили на Украйна са атакували цели в Брянска и Курска област на 19 и 21 ноември, използвайки американски ракети ATACMS и френско-британски Storm Shadow (SCALP)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени