Следственият комитет на Руската федерация образува пет съдопроизводства за извършено престъпление за оскверняване на паметници на съветски военни в Естония, Литва и България, предаде ТАСС, като се позова на съобщение на пресслужбата на Следствения комитет.
Делата са образувани по член 243,4, част втора от Наказателния кодекс на Руската федерация, касаещ нанасяне на повреди и оскверняване на паметници, увековечаващи паметта на загинали военни в защита на Отечеството, посочва агенцията.
ТАСС припомня и за кои паметници става дума. По отношение на България пише, че оскверненият паметник е в Добрич, където на 7 април "вандали" по определението на ТАСС са го залели с червена боя и са изписали "оскърбителни" антируски надписи - по определението на казионната руска информационна агенция.
Паметникът на Съветската армия в центъра на София също предизвиква дебати в българското общество и често е обект на изразяване на политически позиции и протести.
И това е нормално, защото никой не издига и не пази паметници на окупационни войски. Историческата истина е, че през Втората световна война България не воюва срещу СССР, руското посолство в София си действа и дори е център на шпионската дейнсот на Москва. България не участва активно във войната, но въпреки това на 5 септември Съветите обявяват война на страната ни.
Съветските войски нахлуват в страната ни, за да я "освободят" - те е ясно от какво. Това е един от най-черните моменти в българската история, който донася безброй страдания на нацията и държавата ни. И носи негативите си и до днес. В продължение на половин век България е откъсната от цивилизования свят, а част от българското население е избито от руснаците и техните ставленици тук, защото не иска да живее под комунистически ботуш.